Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-04-28 | GNSS, Geodezja, Sprzęt

Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC

Znany chiński producent sprzętu pomiarowego – firma CHC Navigation (CHCNAV), zaprezentował geodezyjny odbiornik satelitarny i93. Jego kluczowym wyróżnikiem jest możliwość pomiarów na zdjęciach z centymetrową dokładnością.


Ilustracja: Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC
Ilustracja: Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC

Pierwszy odbiornik GNSS-RTK wyposażony w zintegrowaną kamerę zaprezentowała w 2020 r. szwajcarska firma Leica Geosystem. Jej GS18 I pozwala wyznaczać współrzędne punktów wskazanych na zdjęciu, co przydaje się np. w pomiarach obiektów niedostępnych lub niebezpiecznych. W ostatnich miesiącach własne odbiorniki wyposażone z kamery do pomiarów zaprezentowały również firmy Hi-Target oraz Satlab. A teraz do tego grona dołączył również chiński CHCNAV.

Jego najnowszy odbiornik i93 wyposażony jest w dwie kamery – z matrycą 5 oraz 2 Mpx. Pierwsza, skierowana w bok, umożliwia wspomniany pomiar na zdjęciach. Z oficjalnej specyfikacji instrumentu wynika, że funkcja ta działa z dokładnością 2–4 cm na dystansie od 2 do 15 metrów. Obraz z tej kamery może ponadto posłużyć do generowania modeli 3D, np. uzupełniając opracowania bazujące na zdjęciach lotniczych.

Z kolei druga kamera, skierowana w dół, umożliwia tyczenie punktów w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Obiekty przeznaczone do wytyczenia wyświetlają się zatem na ekranie kontrolera, na obrazie wideo.

Poza funkcjami fotogrametrycznymi producent zwraca uwagę na wyposażenie odbiornika i93 w płytę odbiorczą śledzącą na aż 1408 kanałach sygnały systemów GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou czy SBAS. Instrument jest ponadto wyposażony w inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) kompensującą wychylenie tyczki z dokładnością 10 mm + 0,7 mm/°. Funkcja ta działa z częstotliwością 200 Hz do wychylenia 60°.

Podobnie jak inny sprzęt tej kategorii CHC i93 oferuje wytrzymałą obudowę odporną na upadki oraz pył i wilgoć (zgodnie z normą IP67), a także różnorodne formy wymiany danych, w tym przez Bluetooth, wi-fi, NFC czy sieci 4G.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Klony Niby tak, a ile samochodów w historii motoryzacji miało silniki z innych marek? Wszyscy robią klony, Leica i Trimble też kopiują od innych, chociażby kontroler, TDC600 to klon Urogastron UT12P, widziałem oba. Tyle, że Trimble liczy sobie kokosy za inny kolor. A jak się sprawdzi dokładnie parametry to widać, że TDC600 wyprodukował unistrong. Fakt wiele chińczyków zalewa rynek ale liczy się serwis i dbałość o klienta. Niestety ogólne przyjęte marki za TOPOWE, zaczynają odstawać i podtrzymują prestiż budowany na cenie. Pracuję na zachodzie ale bacznie obserwuje nasz rynek dla porównania.
  
 3 
klony te chinczyki chc, hitarget, satlab (a niby szwecki) i wiele innych jak stonex (a niby włoski) czy geomax (a niby szwajcarski) idzie z jednej fabryki. widać to po dolnej obudowie. różnią się górną częścią obudowy. wystarczy się przyjrzeć i spojrzeć w specyfikację
    5 
 10 



zobacz też:

ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Popularyzacja jednostek IMU w geodezyjnych odbiornikach GNSS sprawiła, że podczas precyzyjnych pomiarów...

Gintec G30 Pro już na polskim rynku

Nie tylko odmieniona obudowa, ale i nowe komponenty i funkcje pomiarowe wyróżniają nowy geodezyjny odbiornik...

Algiz 10XR: pancerny tablet 5G także dla GIS i geodezji

By jak najszerzej korzystać w terenie z zalet telefonii komórkowej piątej generacji, szwedzka...

Walker RTK: kolejny krok w miniaturyzacji odbiorników GNSS-RTK

Zaprezentowany przez ukraińską firmę Geometer International instrument Walker RTK to...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
spory o wysokość dziesięciny rozstrzygał sąd duchowny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edmund Wilczkiewicz (1891-1946)

Edmund  Wilczkiewicz  (1891-1946)
Urodził się 14 listopada w Krakowie. Tam ukończył szkołę realną, po czym rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Wiedeńskiej. W czasie I wojny światowej przebywał na froncie włoskim. Po powrocie do kraju w 1918 roku wstąpił w szeregi...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1662
Pierre de Fermat (1601-65), matematyk francuski, formułuje zasadę optyczną, zw. zasadą Fermata, według której światło biegnie z punktu A do B po linii, dla której tzw. droga optyczna jest najkrótsza, z niej wyprowadzić można prawa odbicia i...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2