Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-27 | GNSS, Geodezja, Sprzęt

ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Popularyzacja jednostek IMU w geodezyjnych odbiornikach GNSS sprawiła, że podczas precyzyjnych pomiarów nie trzeba już trzymać tyczki w pionie. Ale wraz z premierą modelu Venus Laser RTK chińska firma ComNav Technology przekonuje, że w wielu przypadkach tyczka jest już w ogóle zbędna.


Ilustracja: ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem
Ilustracja: ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Głównym wyróżnikiem tego nowego odbiornika jest – jak podpowiada nazwa – wbudowany dalmierz laserowy. W połączeniu ze wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz nawigacji satelitarnej pozwala on wyznaczać pozycję również tych miejsc, gdzie nie da się sięgnąć tyczką lub gdzie obecność geodety z instrumentem byłaby niebezpieczna. Tryb laserowy odbiornika Venus Laser RTK nie tylko zwiększa zatem możliwości pomiarowe i podnosi wydajność pracy, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowania – zapewnia firma ComNav.

Na usta ciśnie się oczywiście pytanie, jaka jest dokładność tego typu pomiarów. Według zapewnień producenta sam dalmierz mierzy z błędem na poziomie 3–5 mm na dystansie do 15 metrów. Dokładność kompensacji wychylenia przez jednostkę IMU wynosi z kolei 2,5 cm dla kąta do 60 stopni. Połączenie obu tych sensorów w trybie laserowym daje dokładność 5,5 cm na dystansie 2 metrów. Specjaliści z ComNav dodają, że nawet przy uwzględnieniu niewielkich wstrząsów związanych z trzymaniem instrumentu w ręce błąd odbiornika nie powinien przekraczać 10 cm. Oczywiście, jeśli wymagamy wyższej dokładności pomiaru, Venus Laser RTK może z powodzeniem pracować na tyczce.

Ale w ocenie producenta lista zalet nowego odbiornika jest znacznie dłuższa. ComNav wskazuje tu m.in. na niewielką wagę (380 g) i wymiary (zbliżone do kubka z kawą). Zadbano przy tym o wytrzymałą i szczelną obudowę, która powinna być odporna na pył i wilgoć zgodnie z normą IP67 oraz upadki na twardą powierzchnię z wysokości 2 metrów. Na jednym ładowaniu odbiornik pracuje do 20 godzin, zaś jego ładowanie zajmuje około 4 godzin.

Za śledzenie satelitów nawigacyjnych odpowiada płyta własnej produkcji SinoGNSS K8. Na 1590 kanałach odbiera ona sygnały wszystkich dostępnych i planowanych systemów pozycjonowania, w tym: GPS, BeiDou-2, BeiDou-3, GLONASS, Galileo, QZSS oraz SBAS. Producent zachwala w niej ponadto autorskie algorytmy Quantum III zwiększające odporność odbiornika na zakłócanie oraz inne czynniki obniżające dokładność pomiaru.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Chiński shit! to jest zabawka a nie profesjonalny sprzęt pomiarowy. I te parametry. Super hiper, ale jak przyjdzie co do czego to mierzy pi razy drzwi.
    4 
 1 
odp: Chiński shit! Jeśli się potwierdzi to może być to coś bardzo bardzo dobrego. Wszystko teraz jest chińskie, na to nie patrz.
  
 3 
Mapa zasadnicza Hehe a ja mierze nie wychodząc z auta .... I co Chińczyku...umiesz tak ...? Mapa zasadnicza rakiem Polskiej geodezji i rozwoju technologicznego i umysłowego Polskich geodetów . Pozdrawiam
    1 
 4 
odp: Mapa zasadnicza Dobrze, że nie z pamięci...:)
    2 
 1 
odp: Mapa zasadnicza a po co wchodzisz do auta? A co do tego wynalazku to przecież teraz tez tak się robi, z dalmierzem ręcznym na tyczce skierowanym równolegle do tyczki. Celujesz, mierzysz, wpisujesz zmierzoną "długość tyczki" z uwzględnieniem offsetu. Tylko tu niestety trzeba trzymać nieruchomo bo zwykle długośc tyczki wpisuje sie przed pomiarem. Albo mozna zmienić dopiero w edycji. Czyli to kwestia oprogramowania, które pozwoli po BT przesyłać "długośc tyczki" i wyzwalać pomiar. Najlepiej oba w trybie tracking-u i z uśrednieniem wyników z np. 3-5 sekund pomiaru.
  
 1 
Świat ucieka będzie nowa pozycja w sprawozdaniu technicznym, czy pomiar wykonano w oparciu o tyczkę czy bez :)
    1 
 11 
odp: Świat ucieka I jak zwykle przez parę lat dla świętego spokoju trzeba będzie pisać, że z tyczką :D
  
 16 



zobacz też:

Gintec G30 Pro już na polskim rynku

Nie tylko odmieniona obudowa, ale i nowe komponenty i funkcje pomiarowe wyróżniają nowy geodezyjny odbiornik...

Walker RTK: kolejny krok w miniaturyzacji odbiorników GNSS-RTK

Zaprezentowany przez ukraińską firmę Geometer International instrument Walker RTK to...

Wszechstronny i intuicyjny: Leica prezentuje nowy odbiornik GNSS dla budowlańców

W swoim nowym precyzyjnym odbiorniku satelitarnym iCON gps 160...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1898 r. utworzono Królewski Pruski Zarząd Katastralny, do którego weszły istniejące urzędy katastralne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)
Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2003
Saksonia uruchomila bazę danych przestrzennych dostępnych na serwerze Landesweb, należącym do głównego geodety tego kraju związkowego. Wszystkie upoważnione instytucje mogą bezpłatnie korzystać ze zmagazynowanej na serwerze bazy cyfrowych map, DTM i...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2