Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-02-07 | GNSS, Geodezja, Instytucje, Kataster

Problemy czeskiego katastru


W wywiadzie dla branżowego czeskiego miesięcznika "Zem?m?ric" (Geodeta) Karel Vecere, prezes Czeskiego Urzędu Katastralnego (CUZK), przedstawił dokonania administracji geodezyjnej w 2005 r. oraz problemy, z jakimi się ona boryka.

Poinformował m.in. o dalszym wzroście liczby spraw związanych z wpisem praw do nieruchomości oraz wprowadzeniem danych do systemu katastralnego. 5-procentowy wzrost liczby wpisów jest zrozumiały i nie nastręczał administracji trudności. Dużym problemem stały się natomiast wpisy o charakterze ewidencyjnym (zmiany w ewidencji wynikające z mocy prawa, np. wyroku sądu, decyzji administracyjnej itp.). Ich liczba wzrosła bowiem aż o 21% w stosunku do roku poprzedniego. Spowodowało to spowolnienie prac związanych z digitalizacją map katastralnych oraz ograniczenie innych zadań urzędu. Według szefa CUZK na dłuższą metę tego stanu nie można utrzymywać. Dlatego, po mających się wkrótce odbyć wyborach, CuZK przedstawi nowemu rządowi kroki, jakie należy przedsięwziąć dla poprawy sytuacji.

Przychody CUZK w 2005 r. wyniosły ok. 1 mld koron, a do budżetu odprowadzono 143 mln. Wydatki wyniosły ogółem 2,4 mld koron, z czego 1,2 mld stanowiły płace pracowników, 450 mln - ubezpieczenia związane z płacami, 260 mln - wydatki inwestycyjne, niespełna 30 mln - koszty badań, a ok. 460 mln pochłonęło utrzymanie (czynsz, energia itp.). Na same opłaty pocztowe urząd wydał ok. 50 mln koron.
W ocenie prezesa poprawa w pracy urzędu nastąpi po wprowadzeniu podpisu elektronicznego. Jednak z uwagi na przeciągającą się nowelizację ustawy o systemach informacyjnych w administracji publicznej (z powodu uzgodnień międzyresortowych - skąd my to znamy?) odpowiednie przepisy wejdą w życie prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie br. Według niego głównym sukcesem urzędu jest utrzymanie terminów załatwiania spraw przy jednoczesnym obniżeniu liczby zatrudnionych.

Karel Vecere szacuje, że na dokończenie digitalizacji map katastralnych potrzeba jeszcze ok. 1,5 mld koron (z budżetu CUZK) i dodatkowo 2,5 mld na dokończenie postępowań scaleniowych. Z uwagi na istniejące przepisy nie można jednak tego problemu rozwiązać poprzez zakup usług zewnętrznych. W dalszym ciągu będzie postępowało przekształcanie map starego katastru gruntowego do zintegrowanego systemu katastralnego, a większość prac zostanie zakończona w tym roku. Z innych tematów, jakimi zajmuje się CUZK, warto wspomnieć o planowanym na 2006 r. zakończeniu budowy sieci stacji permanentnych GPS CZEPOS.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Czechy w Google Maps?

Czeski portal www.mapy.cz uruchomił mapę Europy w wersji beta (http://beta.mapy.cz), która do złudzenia przypomina układ strony...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Dasz wiare, że...
tablice Orłowa podają dla jesionu i graba miąższość grubizny drzewa, a dla lipy i osiki – miąższość grubizny strzały?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Stanisław Piątkiewicz (1878-1966)

Bronisław Stanisław  Piątkiewicz (1878-1966)
Prekursor polskiej fotogrametrii, profesor Politechniki Warszawskiej. Urodził się 14 września 1878 roku we wsi Babica nad Wisłokiem. W latach 1898-1900 studiował równolegle na Wydziale Inżynierii Lądowej Po­litechniki Lwowskiej oraz na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Sektor państwowy wydał 98% pozycji kartograficznych jakie ukazały się w Polsce. W okresie 1945-52 było to 12% całej produkcji, w latach 60. - 100%.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2