Ustawa ta nakłada na Urząd Komunikacji Elektronicznej obowiązek inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej „z odrębnym zaznaczeniem pokrycia łączami światłowodowymi oraz sieciami bezprzewodowymi oraz budynkami umożliwiającymi kolokację. Inwentaryzacja jest na bieżąco weryfikowana i aktualizowana nie rzadziej niż raz na rok". Na potrzeby realizacji tego zadania główny geodeta kraju udostępnia UKE informacje z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Prezes UKE może, o ile nie narusza to tajemnic prawnie chronionych lub nie zagraża obronności lub bezpieczeństwu państwa, przekazać GGK wyniki tej inwentaryzacji celem zamieszczenia na geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej oraz w krajowej bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Szczegóły dotyczące wykonywania tych prac zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego ds. administracji publicznej.
Ustawa zmienia w trzech miejscach (tj. w art. 2, 7a i 40) Prawo geodezyjne i kartograficzne. Modyfikacje dotyczą: • definicji GESUT, • zadań GGK oraz • nieodpłatnego przekazywania kopii baz zasobów powiatowego, wojewódzkiego i centralnego dla celów bieżącej aktualizacji oraz ich udostępniania zgodnie z przepisami Pgik.
W trakcie obrad senatorowie zgłosili do ustawy 27 poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym. Akt ten wróci teraz do Sejmu, który uchwalił go jednogłośnie 9 kwietnia br. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących kartowania infrastruktury (te wejdą w życie 5 miesięcy później).
Treść ustawy
Poprawki senackie