W najnowszym numerze kwartalnika „Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum” poświęconego zagadnieniom gospodarki przestrzennej – nr 8 (4) 2009 – większość artykułów dotyczy zasobów nieruchomości, a głównie wspólnot mieszkaniowych.
W numerze znalazły się m.in. artykuł Anny i Sebastiana Banaszek dotyczący kształtowania treści umów najmu, jak również opracowanie autorstwa Pawła Brodowskiego, w którym skupiono się na zagadnieniu prywatnej przestrzeni rezydencjalnej na przykładzie nowo powstałych zamkniętych osiedli w Toruniu.
Ponadto opublikowano artykuł Urszuli Litwin i Pawła Zawory zamykający cykl publikacji o podobnej tematyce, które ukazały się w poprzednich trzech numerach. Tym razem skupiono się na wartościowaniu gruntów budowlanych (głównie na wsi) za pomocą ekonomicznego wskaźnika istotności terenu oraz rzeczywistych cen działek.
Co jednak może najbardziej zainteresować geodetów to opracowanie Kazimierza Zwirowicza pt. „Ustalenie stopnia zapotrzebowania na dane ewidencyjne w gospodarce przestrzennej”. Autor opisuje swoje badania, w których na podstawie opinii ekspertów ocenił, które parametry i jakiej jakości są najbardziej potrzebne w pracy planistycznej.

„Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum” jest jednym z kilku czasopism założonych w 2001 roku przez polskie uczelnie rolnicze. Publikowane są w nim teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym.