Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-02-04 | Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Związek Powiatów Polskich pisze do ministra SWiA w sprawie ustawy o IIP



Drugie czytanie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) nastąpi najprawdopodobniej na rozpoczynającym się już 9 lutego posiedzeniu Sejmu. Nim projekt przejdzie przez Parlament, prezes Związku Powiatów Polskich Kazimierz Kotowski apeluje w liście do Jerzego Millera o wprowadzenie w ustawie 22 zmian.

Treść uwag jest podobna do brzmienia poprawek zgłaszanych przez posłów opozycji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które odbyło się 21 stycznia br. W liście znalazła się m.in. propozycja, która wywołała podczas obrad komisji najgorętszą dyskusję. ZPP proponuje ponownie, by art. 4 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego brzmiał: „Koszty realizacji zadań określonych w art. 4 pkt 1a – 1d pokrywa się z budżetu państwa. W kosztach tych celem realizacji zadań własnych mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub inni inwestorzy”. Zobowiązanie finansowania wybranych prac geodezyjnych przez rząd – zdaniem ZPP – powinno być także dopisane do art. 7a pkt 14 lit. C Pgik (dotyczącego bazy zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz NMT) oraz art. 7a pkt 14 lit. E (dotyczącego kartograficznych opracowań tematycznych). By nie obciążać finansowo samorządów, związek proponuje ponadto, by w art. 23 w zmianie 13 ustawy o IIP dodać zmianę d' w brzmieniu: „udostępnianie nieodpłatne nie obejmuje kosztów sporządzania kopii ortofotomapy oraz kopii informacji z baz danych, o której mowa w art. 4 ust. 1”.

Kazimierz Kotowski argumentuje wymienione propozycje tym, że implementacja dyrektywy INSPIRE nie może być uzasadnieniem do budowy w Polsce systemu, który nie będzie w stanie sprawnie obsługiwać mieszkańców, przedsiębiorców, władz publicznych i innych podmiotów korzystających z danych przestrzennych. Wymienia także główne wady rządowego projektu ustawy o IIP:
• brakuje w nim precyzyjnych regulacji określających środki prawne, organizacyjne i techniczne służące tworzeniu infrastruktury danych i usług dla danych przestrzennych,
• projekt zmian systemowych nie koresponduje z istniejącym modelem gromadzenia i przetwarzania informacji będących w dyspozycji administracji publicznej,
• niewłaściwie oszacowano koszty procesu budowy baz danych, przenosząc obowiązki z tego tytułu na jednostki samorządu terytorialnego (bez zagwarantowania odpowiednich środków finansowych),
• ogranicza się możliwości wykorzystania danych przestrzennych dla wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego regionalnych i lokalnych wspólnot samorządowych.

Kazimierz Kotowski zwraca się ponadto do ministra z pytaniem, czy intencją rządu jest prywatyzacja obsługi PZGiK, jak również centralizacja baz danych geodezyjnych i stworzenie specjalnej agencji realizującej zadania wymienione w ustawie Pgik. Prosi również o wyjaśnienie, dlaczego w projekcie wprowadza się zmianę w ustawie Pgik polegającą na budowie nowego Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach nieobejmowanego działaniem ustawy o IIP. ZPP chciałby wreszcie wiedzieć, czy rząd gwarantuje JST niezbędne środki finansowe, w szczególności na tworzenie i aktualizację baz danych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Związek Powiatów Polskich krytycznie wobec ustawy o IIP

W najnowszym 213. numerze Internetowego Serwisu Informacyjnego Związku Powiatów Polskich z...

Komisja AiSW przyjęła projekt ustawy o IIP

Podczas dzisiejszego (21 stycznia) posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVIII-wiecznym słownictwie technicznym wyraz „planta” oznaczał plan?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1635
Angielski matematyk Henry Gellibrand (1597-1636) udowadnia, że bieguny magnetyczne Ziemi zmieniają swe położenie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2