Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-01-21 | GIS, Mapy, Edukacja, Kataster

W PPK m.in. o przemianie map w wielofunkcyjny drogowskaz


Właśnie wydany, czwarty zeszyt 41. tomu Polskiego Przeglądu Kartograficznego otwiera artykuł prof. Ferjana Ormelinga „Od Orteliusza do OpenStreetMap – przemiana mapy w wielofunkcyjny drogowskaz”.

Autor prezentuje w nim ocenę rozwoju w ostatnich 40 latach kartografii jako dziedziny dostarczającej narzędzi do podejmowania decyzji. Jego zdaniem w praktyce kartograficznej więcej rzeczy uległo zmianie po latach 70. ubiegłego wieku niż wcześniej, począwszy od czasów Orteliusza. Zwraca również uwagę m.in. na trendy, które mogą współcześnie ograniczać rolę map w zakresie przewidywania zagadnień przestrzennych. Jego zdaniem „najważniejszą tendencją jest demokratyzacja kartografii: coraz więcej użytkowników, wykorzystując pakiety oprogramowania, sporządza własne mapy na podstawie plików z danymi statystycznymi będącymi w ich dyspozycji. Często wykonują to bez dostatecznej wiedzy kartograficznej i chociaż wyniki mogą wydawać się interesujące pod względem formalnym, mogą również dać czytelnikom całkowicie niepoprawne wyobrażenie rzeczywistości przestrzennej. Przecież nie można stosować map, jeśli nie jest się świadomym właściwości i możliwości danych, które mają być prezentowane i metod ich kartowania”. A w innym miejscu dodaje: „Przyszli kartografowie będą musieli monitorować proces gromadzenia, projektowania i używania informacji (takiej jak OpenStreetMap) ... aby mieć pewność, że gromadzona jest istotna informacja dla określonego zastosowania”.

Prof. Władysław Pawlak w swoim artykule napisanym w formie autoreferatu wyraża wiele osobistych uwag i opinii dotyczących warunków opracowania i publikacji drugiego wydania „Atlasu Śląska Dolnego i Opolskiego”. Przedstawia także wpływ zmian administracyjnych, politycznych i społeczno-gospodarczych na charakter oraz zakres aktualizacji treści, związany z restrukturyzacją gospodarki, wolnym rynkiem, własnością prywatną oraz konkurencją. W tym samym numerze PPK znajdziemy też recenzję dotyczącą tego atlasu opracowaną przez dr. Bogdana Horodyskiego.

Schematom komunikacji miejskiej okiem kartografa przyglądają się z kolei Tomasz Opach i Agnieszka Mućko. W swoim artykule omówili oni najważniejsze zagadnienia związane z ich przygotowaniem, ze zwróceniem szczególnej uwagi na schematyzację, geometryzację i dobór stylu, wskazują też kluczowe problemy ich redakcji.

Ciekawy artykuł dotyczy też nauczania kartografii na Węgrzech, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy, którego autorami są L

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowy numer PPK: o Corine, SRTM-3 i kartogramie

Ukazał się trzeci tegoroczny numer „Polskiego Przeglądu Kartograficznego”. Zamieszczono w...

O Atlasie podziemia niepodległościowego w Polskim Przeglądzie Kartograficznym

W najnowszym wydaniu kwartalnika „Polski Przegląd...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Francuz Charles Borda jako jeden z pierwszych dokonał absolutnego pomiaru przyspieszenia siły ciężkości ?g??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jakob Bernoulli (1654-1705)

Jakob  Bernoulli  (1654-1705)
Szwajcarski matematyk. Urodził się 27 grudnia 1654 roku w Bazylei. W 1687 roku został profesorem na uniwersytecie w Bazylei, a następnie rektorem tej uczelni. Uważany za twórcę podstaw rachunku prawdopodobieństwa. Sformułował prawo wielkich...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1825
Przeprowadzono pierwsze pomiary w obserwatorium astronomicznym w warszawskim Ogrodzie Botanicznym. Obserwatorium założył profesor astronomii Uniwersytetu Warszawskiego Franciszek Armiński (1789-1848).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2