Nakładem wydawnictwa „Kujawy” ukazała się książką pt. „Atlas świata Speculum Orbis Terrae i jego włocławski egzemplarz”. Publikacja zawiera materiały z sesji naukowej poświęconej temu unikatowemu, renesansowemu atlasowi opracowanemu w 1593 roku przez Corneliusa de Jode. Impreza zorganizowana została 23 października br. przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Autorami artykułów są m.in. Piotr Mojski z Muzeum Polskiego w Rapperswilu („Przygody kolekcji Cartographia Rappersviliana Polonorum z atlasem Speculum Orbis Terrae Corneliusa de Jode”), Barbara Adamczyk („Problematyka i zakres konserwacji kolorowanego atlasu świata Corneliusa de Jode ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”), a także dr Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz dr Jarosław Łuczyński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Publikacja zawiera także materiały ilustrujące przebieg konserwacji atlasu oraz kolorowe reprodukcje najciekawszych map.
Druk 176-stronicowej książki został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Atlas świata „Speculum Orbis Terrae” jest jednym z najcenniejszych i zarazem najrzadszych atlasów geograficznych na świecie. Wydrukowany został on na papierze czerpanym i zawiera 101 map różnych części świata, wykonanych techniką ręcznie kolorowanego miedziorytu. Na szczególną uwagę zasługuje mapa Królestwa Polskiego z portretem króla Zygmunta III Wazy. Atlas trafił do zbiorów włocławskiego muzeum w 1966 r. (został przekazany w darze przez Michała Nawrockiego).
