Umowę podpisali 10 listopada br. dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych ESA Peter Hulsroj i estoński minister ekonomii i łączności Juhan Parts. Na mocy dokumentu Estonia stała się Europejskim Państwem Współpracującym z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu PECS (Programme for European Cooperating States).
Estonia ma duże doświadczenie w prowadzeniu badań astronomicznych i naukach kosmicznych. Posiada obserwatorium w Tartu, które funkcjonuje od XIX wieku, a także uczestniczy w projektach ESA: Planck i Gaia, jak również w projekcie budowy centrum obserwacyjnego w Australii. Szczegóły współpracy zostaną ustalone w Karcie PECS.
Pierwsze rozmowy ESA i Estonia prowadziły już na początku 2006 roku, a wstępną umowę o współpracy zawarto w Tallinie 20 czerwca 2007 roku.
Polska podpisała porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS) 27 kwietnia 2007 roku. Do tej grupy państw należą również Rumunia, Czechy i Łotwa. Państwa te po 5 latach od podpisania porozumienia o współpracy mogą ubiegać się o pełnoprawne członkostwo w ESA (obecnie taki status posiada 18 państw, głównie z Europy Zachodniej).