Obrady październikowego posiedzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej poświęcono zagadnieniom prawnym, relacjom z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, cenom usług geodezyjnych, kodeksowi etyki i monopolizacji rynku oprogramowania do prowadzenia EGiB.
Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji na temat zamówień publicznych oraz prawnych aspektów robót geodezyjnych. Następnie Leszek Szymański i Robert Pośnik przedstawili problemy, z jakimi boryka się ARiMR w realizacji prac związanych z LPIS-em i kontrolami obszarowymi. Trudne tematy w relacjach Agencja – wykonawcy to wysokość kar umownych za wadliwe i nieterminowe wykonanie prac, zaliczkowanie robót oraz podział obszarów objętych przetargami na mniejsze zlecenia. W tej ostatniej kwestii ARiMR zamierza wyjść naprzeciw postulatom wykonawców. Ponadto Agencja przewiduje postępowania przetargowe obejmujące budowę i aktualizację różnych warstw LPIS:
- spadków,
- obszarów trwale wykluczonych z systemu dopłat,
- zagajników o krótkiej rotacji,
- zalesień (20 tys. działek),
- trwałych użytków zielonych (3,5 mln działek),
- weryfikującej pomniki przyrody.
Ceny przetargowe w nadchodzącym okresie powinny być wyższe. Agencja dokonuje rekalkulacji z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań i zwiększenia dokładności pomiaru, co będzie skutkowało koniecznością zastosowania bardziej nowoczesnego sprzętu.
Podczas obrad poruszano także zagadnienia związane z cenami usług geodezyjnych, koniecznością zwiększenia roli GGK, obsługą geodezyjną projektów drogowych czy samorządem zawodowym. W wyniku dyskusji przegłosowano kilka wniosków. Postanowiono w nich m.in.:
- przeanalizować zapisy projektu Kodeksu etyki przedstawionego przez zarząd PGK z treścią analogicznego dokumentu uchwalonego przez organizację CLGE oraz rozważyć uwagi zgłoszone przez członków związku,
- podjąć działania prawne zmierzające do przełamania monopolu na oprogramowanie w systemach EWID 2007 i VEGA,
- podjąć działania związane z uporządkowaniem procedur w zakresie wykonawstwa prac geodezyjno-kartograficznych, ich kontroli oraz odpowiedzialności zawodowej geodetów.
Gośćmi Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej w Sieniawie (14-16 października) byli m.in. wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, dyrektorzy ARiMR: Leszek Szymański z Departamentu Kontroli na Miejscu oraz Robert Pośnik z Departamentu Baz Referencyjnych, a także prezes SGP Krzysztof Cisek oraz wiceprezes GIG Jan Połeć.
Źródło: Polska Geodezja Komercyjna
Więcej na temat Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej w listopadowym GEODECIE
