Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-08-13 | GIS, Mapy, Software, Instytucje

Bhuvan, czyli Google Earth po indyjsku


Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) przy współpracy z indyjskim Narodowym Centrum Teledetekcji (NRSC) uruchomiła wczoraj (12 sierpnia) geoportal o nazwie Bhuvan (co w sanskrycie znaczy Ziemia), na którym udostępniono wieloletnie efekty pracy konstelacji hinduskich satelitów teledetekcyjnych.

Mimo że dane zamieszczono na wirtualnym globusie, to obecnie mają one zasięg przestrzenny ograniczony tylko do obszaru Indii, Pakistanu, Bangladeszu oraz fragmentu Tybetu, Iranu, Półwyspu Arabskiego, Birmy i Tajlandii. Podstawową warstwą są wielorozdzielcze i wieloczasowe zdjęcia satelitarne udostępnione przez ISRO i nałożone na trójwymiarowy model terenu. W przeciwieństwie do miast w aplikacji Google Earth, obrazy w indyjskim serwisie charakteryzuje wyraźnie gorsza rozdzielczość (do 5 m), choć sytuacja ta odwraca się na korzyść Bhuvana dla obszarów wiejskich i niezamieszkałych. Oprócz zdjęć satelitarnych na portalu można przeglądać wiele warstw tematycznych – m.in. mapy glebowe, geologiczne, hydrologiczne i aktualne dane pogodowe (ukryte pod ikoną AWS). Poza tym dostępne są także dane wektorowe prezentujące: podział administracyjny, sieć transportową i hydrograficzną czy toponimy. Wszystko można przeglądać w trzech wymiarach, także w postaci animacji. Podobnie jak inne geoportale, Bhuvan posiada opcje mierzenia odległości, powierzchni, a także rysowania obiektów 2D i 3D. Ciekawym narzędziem jest również opcja edycji oświetlenia terenu. W przyszłości serwis ma zostać rozszerzony m.in. o warstwy poziomic i hipsometrii oraz możliwość generowania profili terenowych.

Aby uzyskać dostęp do bogatych zasobów serwisu Bhuvan, należy najpierw zalogować się do serwisu (strona jest w języku angielskim) oraz zainstalować wtyczkę Terra Explorer, na bazie której działają już od kilku lat geoportale Francji (Geoportail) i Stanów Zjednoczonych (Skyline Globe). Warto dodać także, że serwis – zapewne z racji swojej świeżości – jest obecnie mocno przeciążony, co znacząco spowalnia jego eksplorację, szczególnie przy użyciu przeglądarek innych niż Internet Explorer.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wałbrzyski geoportal

Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu udostępnił w internecie System Informacji Przestrzennej...

Szczecin uruchomił nowy geoportal

Urząd Miasta Szczecin uruchomił nowy portal mapowy, na którym udostępniono m.in. plan miasta, zdjęcia lotnicze...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1931 r. 67% ludności Warszawy było wyznania rzymsko-katolickiego, a 30,1% – mojżeszowego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Romuald Kaczyński (1940-2021)

Romuald Kaczyński (1940-2021)
Znany i ceniony w świecie naukowiec i nauczyciel, wybitny specjalista z zakresu fotogrametrii, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Urodził się w roku 1940. Zaraz po ukończeniu studiów w 1967 roku pracował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1620
Walijczyk Edmunt Gunter (1581-1626), profesor astronomii i wynalazca, publikuje "Canon Triangulorum" tablice funkcji sinus i tangens. Gunter jest uważany za wynalazcę łańcucha mierniczego (ok. 1617).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2