Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-24 | GNSS, Teledetekcja

Nowe rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze prognozowanie pogody

Teledetekcja GNSS bazująca na lotniczych okultacjach radiowych to nowatorskie podejście w profilowaniu ziemskiej atmosfery. Wariant jest dalszą ewolucją techniki okultacji radiowych GNSS, znanej z misji COSMIC, GRACE czy Metop, wykorzystującej parę satelitów – nisko-orbitującego i GNSS, które rutynowo zasilają numeryczne prognozy pogody. W przeciwieństwie do wariantu kosmicznego zastosowanie okultacji lotniczych GNSS w meteorologii było ograniczone z uwagi na brak dedykowanych algorytmów niezbędnych w procesie asymilacji danych. Praca dr. inż. Pawła Hordyńca z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr przygotowana w międzynarodowym zespole badawczym jest kolejnym krokiem w rozwoju techniki, otwierającym drzwi do operacyjnego wykorzystania obserwacji w prognozowaniu pogody.


Ilustracja: Nowe rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze prognozowanie pogody

• Lotnicze okultacje radiowe GNSS

Technika polega na sukcesywnym pomiarze ugięcia sygnału na drodze pomiędzy satelitą nawigacyjnym a specjalnie przystosowanym samolotem badawczym wyposażonym w odbiornik GNSS. Ponieważ obserwacje zbierane są w momencie zachodu lub wschodu satelity GNSS nad krzywizną Ziemi, seria pomiarów może zostać odniesiona do punktów perygeum na kolejnych poziomach wysokościowych, tworząc w efekcie profil pionowy.
Technika dostarcza obserwacji komplementarnych dla tradycyjnych sondowań balonowych, które są kluczowe w opisywaniu pionowej zmienności atmosfery dla potrzeb prognozowania pogody. Aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz stanu atmosfery, dane obserwacyjne łączone są z wynikami modelu numerycznego w procesie asymilacji danych. Dzięki temu prognozy pogody stają się bardziej wiarygodne, ponieważ model „startuje” z możliwie najbardziej realistycznych warunków początkowych. Kluczowym elementem każdego systemu asymilacji danych jest tzw. operator obserwacji.

• Czym jest operator obserwacji?

Operator obserwacji pełni rolę tłumacza pomiędzy językiem fali elektromagnetycznej (radiowej) a parametrami meteorologicznymi. Przy użyciu dedykowanego algorytmu matematycznego możliwe jest odtworzenie obserwacji GNSS z wykorzystaniem danych numerycznego modelu prognozy pogody, takich jak ciśnienie, temperatura czy wilgotność. W efekcie możliwe jest bezpośrednie porównanie dwóch niezależnych źródeł danych. Otrzymane różnice są następnie mapowane powtórnie do parametrów modelu celem wyznaczenia przyrostów, co prowadzi do zmiany warunków początkowych na bardziej realistyczne.
Zazwyczaj wykorzystuje się operatory jednowymiarowe (1D), które pozwalają na symulację obserwacji w oparciu o pojedynczy profil atmosfery. Najczęściej modelowaną obserwacją GNSS jest parametr refrakcyjności, który znacznie upraszcza proces obliczeniowy. Opracowany operator odchodzi od wspomnianych wyżej generalizacji, co czyni go najbardziej zaawansowanym narzędziem dla zastosowań operacyjnych.
Po pierwsze – algorytm pozwala na symulację parametru kąta ugięcia, który wymaga operatora różniczkowego na potrzeby rozwiązania równania promienia. Po drugie – jest operatorem dwuwymiarowym (2D), który poza pionową zmiennością atmosfery bierze pod uwagę zmianę w rozkładzie horyzontalnym wzdłuż płaszczyzny propagacji sygnału GNSS. Dokładność narzędzia podyktowana jest wysoką dynamiką zjawisk pogodowych, do których obserwacji wykorzystuje się technikę lotniczych okultacji radiowych GNSS.

• Rzeki atmosferyczne i program AR Recon

Rzeki atmosferyczne to wąskie, długie pasma skoncentrowanej pary wodnej przemieszczające się w atmosferze, zwykle na wysokości około 2–3 km. Działają jak powietrzne „autostrady wilgoci”, transportując ogromne ilości pary wodnej z obszarów tropikalnych w kierunku wyższych szerokości geograficznych. Gdy taka rzeka atmosferyczna napotka przeszkody terenowe (np. góry) lub chłodniejsze powietrze, para wodna może się skondensować i spowodować intensywne opady – często prowadzące do powodzi.
AR Recon (ang. Atmospheric River Reconnaissance) to program badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie i przewidywanie rzek atmosferycznych poprzez pozyskiwanie danych meteorologicznych z trudno dostępnych obszarów oceanu.
Poza okultacjami radiowymi GNSS źródłem obserwacji są m.in.:
• sondowania meteorologiczne (tzw. dropsondy),
• boje oceaniczne i satelity,
• radary i modele numeryczne.
Program jest szczególnie ważny dla zachodniego wybrzeża USA, które często doświadcza gwałtownych opadów i powodzi spowodowanych przez rzeki atmosferyczne. Znanym przykładem jest tzw. „Pineapple Express”, który przenosi wilgoć z okolic Hawajów do zachodniego wybrzeża USA. Dzięki danym z AR Recon prognozy są dokładniejsze, a służby mogą się lepiej przygotować na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Artykuł „Forward modeling of bending angles with a two-dimensional operator for GNSS airborne radio occultations in atmospheric rivers” opublikowany w „Journal of Advances in Modeling Earth Systems” jest owocem współpracy dr. inż. Pawła Hordyńca z Instytutem Oceanografii Scrippsów (SIO) przy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD) w ramach projektu „Teledetekcja atmosfery w technice lotniczych okultacji radiowych GNSS” (PPN/BEK/2020/1/00250; program NAWA im. M. Bekkera).

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2