PUODO zwrócił uwagę na zapisany w ustawie obowiązek zamieszczania numerów ksiąg wieczystych we wnioskach o ustalenie lokalizacji inwestycji oraz w podejmowanych w tych sprawach uchwałach rady gminy. Ponadto przepisy ustawy przewidują obowiązek publikacji wniosku inwestora oraz uchwały rady gminy odpowiednio w BIP-ie oraz w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W ten sposób podane zostają do publicznej wiadomości numery KW zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki.
Tymczasem – jak podkreślił prezes UODO w wystąpieniu do MRiT – dysponując numerem księgi wieczystej, można zidentyfikować konkretną osobę fizyczną (w tym właściciela konkretnej nieruchomości) oraz uzyskać o niej wiele informacji.
Resort rozwoju podziękował za przekazane stanowisko, uznając je za w pełni zasadne.
„Przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. 2024 poz. 195) zostaną znowelizowane w sposób zapewniający poszanowanie zasad ochrony danych osobowych. Stanie się to przy okazji najbliższych prac legislacyjnych nad ustawą, podejmowanych przez Departament Planowania Przestrzennego” – przekazał PUODO sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros.
Przypomnijmy, że w styczniu br. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, numery KW są danymi osobowymi.