Obowiązek publikacji danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Poprawność tych usług Waldemar Izdebski po raz pierwszy zweryfikował w sierpniu 2022 r. Wykorzystał w tym celu walidator opracowany przez firmę Geo-System, który każdemu z powiatów przyznał od 0 do 10 punktów. Średnia dla całego kraju wyniosła wówczas 4,53 pkt.
Najnowsze badanie (z 17 kwietnia) wykazało średnią ocenę z walidacji usług WFS dotyczących EGiB na poziomie 8,51 pkt, co w porównaniu z badaniem z lutego br. daje poprawę o 0,08 pkt.
Według autora badania, działaniami, które mogą znacznie podnieść jakość usług WFS jest udostępnienie przez powiaty wartości atrybutów dotyczących pola ewidencyjnego działki, numeru grupy rejestrowej i wykazu klasoużytków wchodzących w skład działki ewidencyjnej.
– Najczęściej dotyczy to [brak ww. atrybutów – red.] powiatów, które mają ocenę 7,5 punktu i w większości są to powiaty, w których usługę przygotowuje firma GEOBID Sp. z o.o. albo GUGiK – wskazuje Waldemar Izdebski. – Zachęcam więc wskazanych dostawców do podniesienia jakości tworzonych usług, ponieważ atrybuty te są bardzo potrzebne do zwiększenia pola zastosowań usług WFS, chciażby do analiz jakości udostępnianych danych.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego tak wiele powiatów ignoruje zapisy rozporządzenia i tym samym blokuje wykorzystanie usług sieciowych w pełnym zakresie. A jeszcze trudniej zrozumieć działanie pani GGK, która swoimi decyzjami spowodowała, że jakość usług WFS tworzonych przez GUGiK spadła z oceny 8,14 na 7,50. Niestety nie można tego ocenić inaczej niż destrukcją w czystej postaci – dodaje.
Obecnie ocenę 7,0 lub niższą mają powiaty: jędrzejowski, kościański, siemiatycki, staszowski i kazimierski.