Po sukcesie pierwszego etapu Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o wdrożeniu kolejnego. O tym, że projekt jest potrzebny i doceniany, świadczy przystąpienie do programu wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu w regionie.
– Coraz częściej korzystamy z usług cyfrowych, rozliczamy się elektronicznie z urzędem skarbowym, korzystamy z bankowości elektronicznej, ta sfera dotyczy także usług technicznych – mówił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Staramy się rozwijać usługi cyfrowe w zakresie szeroko pojętej geodezji, czyli informacji przestrzennej. Wszystko co nas otacza, jest zmierzone – nasze działki, drogi, infrastruktura podziemna. Z tych danych korzystają projektanci, architekci, geodeci i zwykli mieszkańcy. Tworzymy zintegrowaną bazę na Pomorzu Zachodnim, dzięki czemu każdą sprawę związaną z geodezją będzie można załatwić nie wychodząc z domu – dodał marszałek.
Będzie to ułatwienie dla mieszkańców, ale także odciążenie urzędów. Tego typu informacje można wykorzystywać do rozwoju innych produktów, czego przykładem jest rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie. Zawiera niezbędne informacje o trasach rowerowych w regionie, pozwala planować wyprawy, podpowiada miejsca rekreacji i wypoczynku, a także informuje o rodzaju nawierzchni, atrakcjach turystycznych czy możliwości dojazdu do stacji kolejowej.
– Doskonale pamiętam moment, w którym przystępowaliśmy do pierwszego etapu budowy Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Był to jeden z bardziej skomplikowanych projektów, które w poprzedniej perspektywie unijnej wspólnie realizowaliśmy. Największa komplikacja wynikała z tego, że w projekcie uczestniczyło wiele podmiotów. Dzisiaj wszystkie starostwa powiatowe i miasta na prawach powiatu zdecydowały się przystąpić do kolejnego etapu i to jest dla nas tak naprawdę największa wartość tego projektu – podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz.
Drugi etap pozwoli na kreowanie kolejnych funkcjonalności i aplikacji. Po roku od zakończenia pierwszego etapu widać, że mieszkańcy coraz częściej zamiast tworzyć kolejki w urzędach decydują się na to, żeby załatwiać sprawy za pośrednictwem infrastruktury cyfrowej – pobierają mapy, wypisy, tworzą dokumenty. Robią to wygodnie z domu i przede wszystkim w pełni bezpiecznie.
– Kompleksowe podejście i zaangażowanie wszystkich partnerów projektu sprawiło, że w Polsce jesteśmy jedyni, którym udało się usługami cyfrowymi w tym zakresie pokryć teren całego województwa – mówił pełnomocnik marszałka ds. regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej Michał Durka. – Cały proces uprościliśmy w taki sposób, by mieszkaniec mógł się zalogować do systemu nie kolejnym loginem, który trzeba zapamiętać, a poprzez profil zaufany. Po sukcesie tego projektu udało się przekonać Zarząd Województwa do tego, by przekazał środki na wdrożenie kolejnego etapu, który w całości zostanie sfinansowany ze środków unijnych – wyjaśnił pełnomocnik.
Obsługa prawna, postępowania przetargowe, przygotowanie danych leżą po stronie Biura Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd przeprowadzi także we wszystkich powiatach audyt bezpieczeństwa baz danych. Powiaty otrzymają również wsparcie w zakresie weryfikacji przekazywanych danych pod względem merytorycznym.
Planowany etap przewiduje m.in. stworzenie modułu transportowego, który dotyczy dróg czy tras rowerowych. Celem jest także stworzenie cyfrowego procesu wydawania licencji przewozowych. To z kolei pozwoli stworzyć bazę danych, która ułatwi rozwiazywanie problemów związanych z wykluczeniem komunikacyjnym.
– Drugi moduł, transgraniczny, to nowość. Okres pandemii pokazał, że nie do końca wiemy, jak sobie porazić ze zmianami społecznymi, migracją ludzi, a co za tym idzie – migracją usług. Ten moduł jest zintegrowany ze stroną niemiecką, ułatwi współpracę transgraniczną – tłumaczył Michał Durka.
Moduł rolniczy wprowadzi rolnictwo precyzyjne. Analiza map satelitarnych będzie prowadzona w takim zakresie, by rolnik czy przedsiębiorca mógł dotrzeć do danych cyfrowych na temat stanu swoich pól i działek. Powstanie także kreator, które pozwoli wygenerować w postaci raportu informacje, jakie inwestycje na danym terenie można przeprowadzić, co ułatwi skalkulowanie pomysłu inwestycyjnego.
Ostatni moduł – edukacyjny – to odpowiedź na zjawisko powszechne w geodezji w każdym regionie i na każdym szczeblu samorządu, czyli brak kadr. Dlatego we współpracy z Politechniką Morską w Szczecinie powstaną założenia programowe dla nauczycieli ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby elementy związane z obsługą map czy planistyki były bardziej dostępne, mogły w przyszłości zainteresować uczniów geodezją i być może skłoniły do podjęcia decyzji o wyborze takiego zawodu.
Projekt RIIP WZ 2.0 ma charakter projektu strategicznego dla Województwa Zachodniopomorskiego, koszt realizacji przedsięwzięcia szacowany jest na 51 340 000 zł i w całości zostanie sfinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego 2021–2027.