Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-15 | Teledetekcja, Firma, Software

CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA

Firma CloudFerro została operatorem segmentu naziemnego dla polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA, umożliwiającej niezależne monitorowanie sytuacji kryzysowych na potrzeby cywilne i wojskowe. Spółka dostarczy usługi kompleksowej infrastruktury naziemnej dla tej misji, w tym odbiór, przetwarzanie, katalogowanie i udostępnianie użytkownikom danych pozyskanych przez satelity.


Ilustracja: CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA <br />
Fot. Naratrip Boonroung przez Canva.com
Fot. Naratrip Boonroung przez Canva.com

Narodowy Projekt Obserwacji Ziemi CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) zakłada budowę segmentu kosmicznego, który obejmie co najmniej trzy satelity – dwa optyczne i jeden radarowy, z możliwością późniejszego rozszerzenia konstelacji, oraz segmentu naziemnego, który odpowiedzialny będzie za odbieranie, przetwarzanie i udostępnianie danych pozyskiwanych z satelitów. Wyniesienie satelitów na orbitę ma nastąpić do końca 2027 roku, a po fazie testowej rozpocznie się 4–5-letnia faza operacyjna. To pierwszy krok do budowania suwerenności technologicznej w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wartość projektu szacowana jest na 60 milionów euro.

Projekt realizowany jest z udziałem Creotech Instruments (lider techniczny, integracja satelitów), CloudFerro (operator segmentu naziemnego), Eycore (radarowe sensory pokładowe), Scanway (sensory optyczne), KP Labs (komputery pokładowe) oraz GMV Polska i GMV Hiszpania (systemy kontroli misji). Łącznie w projekt zaangażowanych będzie ponad 1000 specjalistów, a zdecydowaną większość dostawców sprzętu i usług stanowią firmy z Polski.

CloudFerro będzie świadczyć usługi segmentu naziemnego PDGS (Payload Data Ground Segment) – m.in. opracuje systemy do zamawiania danych satelitarnych przez użytkowników, pobierania i przetwarzania danych ze stacji odbiorczych oraz udostępniania użytkownikom gotowych do analizy danych satelitarnych. Usługi będą bazować na polskiej chmurze obliczeniowej CloudFerro, co zapewni pełną suwerenność danych pozyskiwanych z systemu CAMILA oraz niezależność Polski od zagranicznych podmiotów.

Planowane jest również zintegrowanie systemu CAMILA z dostarczaną i obsługiwaną przez CloudFerro platformą chmurową Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej NSIS-Cloud, gdzie dane pozyskiwane z satelitów będą mogły być przetwarzane, wizualizowane, analizowane i udostępniane podmiotom sektora publicznego oraz biznesu.

– Udział CloudFerro w projekcie CAMILA to dowód naszego technologicznego zaawansowania i zaufania, jakim obdarzają nas najważniejsze instytucje sektora publicznego i partnerzy biznesowi – podkreśla Maciej Krzyżanowski, prezes zarządu CloudFerro. – Produktem końcowym funkcjonowania każdej konstelacji satelitarnej są dane – np. w postaci obrazów i zdjęć. Dlatego tzw. segment naziemny, który gromadzi, przetwarza i udostępnia pozyskane dane, stanowi jeden z kluczowych elementów systemu. Istotne znaczenie ma wybór polskich dostawców technologii i usług, co wzmacnia niezależność operacyjną kraju i daje gwarancję kontroli nad kluczowymi procesami. CAMILA to krok milowy w kierunku suwerenności technologicznej Polski w dziedzinie obserwacji Ziemi. Posiadanie własnych satelitów obserwacyjnych i systemu do obsługi gotowych do użycia danych jest kluczowe dla zapewnienia niezależności geostrategicznej Polski, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w bieżących działaniach administracji publicznej – dodaje prezes.

CAMILA to pierwszy krok w budowie polskiej, nowoczesnej infrastruktury satelitarnej. W przyszłości możliwe będzie utworzenie konstelacji składającej się z kilkudziesięciu satelitów, co dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo kraju oraz zapewni Polsce suwerenne zdolności w zakresie obserwacji Ziemi. Umożliwi to niezależne wykorzystanie danych obserwacyjnych z orbity okołoziemskiej zarówno w codziennym funkcjonowaniu kraju, jak i w sytuacjach kryzysowych, przede wszystkim na potrzeby cywilne, a docelowo także wojskowe.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

CloudFerro z bardzo dobrym wynikiem finansowym za 2024 r.

Przychody spółki CloudFerro za 2024 r. wyniosły około 41 mln euro. Oznacza to najlepszy...

CloudFerro z kontraktem na dostarczenie platformy chmurowej z danymi satelitarnymi

Firma CloudFerro – dostawca usług chmury obliczeniowej dla...

Transformacja obserwacji Ziemi przy wykorzystaniu globalnych embeddingów AI

Firma CloudFerro, dostawca największej polskiej chmury obliczeniowej, we...

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne zagrożonych miejsc wybrane. Polacy na podium

Ogłoszono wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan staropolski miał 126 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cesar Francoise Cassini de Thury (1714-1784)
Francuski astronom, geodeta i kartograf, syn Jacques'a. Urodził się 17 czerwca 1714 roku w Thury. W latach 1733-34 uczestniczył w pomiarach długości stopnia (Saint Malo-Strasbourg) prowadzonych przez jego ojca. W 1735 roku został członkiem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1983
Po raz pierwszy wykorzystano technologię GPS do założenia osnowy geodezyjnej (Fort Stewart w USA).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2