– Bardzo dziękuję za przekazanie tych wspaniałych eksponatów do naszej kolekcji. Dzięki nim możemy powiedzieć, że zbiory geodezyjne NMT są dziś największe w Polsce – mówił dyrektor muzeum Mirosław Zientarzewski. – Kiedy pierwszy raz się widzieliśmy z panami prezesami WPG Ryszardem Brzozowskim i Jackiem Uchańskim oraz dziekanem WGiK PW prof. Januszem Walo, już wiedziałem, że powstanie coś wspaniałego, coś niezwykle cennego dla całego społeczeństwa. I tak się stało – podkreślał.
Dalej przyznał, że otwarta wystawa stanowi tylko namiastkę tego, co zostało zgromadzone w Muzeum Geodezji WPG oraz na WGiK PW. Na 80 metrach kwadratowych prezentowane są wybrane obiekty. – Teraz musimy zrobić wszystko, aby w przyszłości zaprezentować tę kolekcję w całości i przez nią opowiedzieć historię polskiej geodezji. Przyjdzie na to czas, jeśli nie teraz, to za kilka lat – przekonywał dyrektor Zientarzewski.
Słowa podziękowania zarówno do dyrektora NMT, jak i do władz WPG i WGiK PW, które zgodziły się przekazać cenne eksponaty, skierowała obecna na wernisażu prof. Maria Mrówczyńska, geodetka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Panie dyrektorze, dziękujemy, że otworzył pan gościnne drzwi NMT i swoje serce na nasze ukochane instrumenty geodezyjne, które świadczą o rozwoju technologii i obrazują zmiany zachodzące w technikach pomiarowych. To nadzwyczajne, że mogą w takim miejscu zostać wyeksponowane – zaznaczyła.
– Dzięki pasji udało się zabezpieczyć to, co mamy cennego. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy znaleźli w sobie tę pasję – mówił z kolei dziekan WGiK PW prof. Janusz Walo, wyrażając wielkie uznanie dla dyrektora Zientarzewskiego oraz dla Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego za długoletnie gromadzenie i porządkowanie zbiorów, które ostatecznie trafiły do MNT.
Zbiory przekazane przez WPG – firmę, która w ubiegłym roku zakończyła swoją działalność – przez długie lata stanowiły eksponaty Muzeum Geodezji WPG. Jak przypomniał wiceprezes przedsiębiorstwa Jacek Uchański, muzeum, którego historia sięga 1997 r., pierwotnie było izbą pamięci, powstałą podług koncepcji prezesa Ryszarda Brzozowskiego, w której gromadzono archiwalny zasób, dawne instrumenty, podręczniki czy urządzenia kreślarskie. Później nastąpiło znaczne powiększenie kolekcji o instrumenty z WGiK PW, przekazane decyzją ówczesnej dziekan prof. Aliny Maciejewskiej. Muzeum przez długi czas mieściło się na dwóch piętrach kamienicy przy ulicy Nowy Świat 2 w Warszawie – siedziby przedsiębiorstwa.
Muzeum Geodezji WPG – opowiadał wiceprezes Uchański – pełniło nie tylko funkcję poznawczą i edukacyjną. Było również swego rodzaju salonikiem warszawskiej myśli technicznej. – Świętej pamięci prof. Zdzisław Adamczewski napisał kiedyś, że w tym muzeum spotykali się zarówno ci z lewej, jak i z prawej strony, oraz ci ze środka. Przedstawiciele wyznań katolickiego, prawosławnego oraz mojżeszowego – tłumaczył.
W ostatnich latach WPG, a wraz z nim muzeum, zmieniło siedzibę – przeniosło się do gmachu przy ulicy Biograficznej 2 w Warszawie. Tam stworzono nową ekspozycję, bazując na zasadach prowadzenia profesjonalnych muzeów.
– I wreszcie rok 2024, firma zamknęła swoje podwoje, ale nie mogło nastąpić zamknięcie tego wszystkiego, co stanowi niezbywalną wartość dla geodetów, dla Warszawy i kraju. Dzięki porozumieniu z NMT, dzięki niezwykłej uprzejmości dyrekcji zbiory geodezyjne WPG prezentowane są w kolejnej odsłonie – podkreślił Jacek Uchański i wymienił kilka najciekawszych spośród przekazanych eksponatów. Zwrócił uwagę na autograf Wild A5, który podczas II wojny światowej w Londynie służył do rozpoznania obrazowego przed nalotami aliantów na Niemcy, kamerę stereometryczną, którą studenci WGiK PW wykonali zdjęcia posągów Buddy w Afganistanie, później zniszczonych przez Talibów, czy prototyp GPS-a bazujący na zjawisku Dopplera.
Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali dyrektor NMT Mirosław Zientarzewski, kustosz wystawy Piotr Zarzycki, wiceminister prof. Maria Mrówczyńska, dziekan WGiK PW prof. Janusz Walo oraz wiceprezes WPG Jacek Uchański.
W wernisażu wzięli ponadto udział uczestnicy XLVII Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, odbywającej się w dniach 10–12 kwietnia w Warszawie. Podczas wydarzenia ogłoszone zostały wyniki międzyszkolnego etapu zmagań.
Wystawę „Polskie instrumenty i przyrządy geodezyjno-kartograficzne” w NMT można zwiedzać od 12 kwietnia br.