Zasadniczym celem przyjętej ustawy jest wydłużenie z 31 grudnia 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. obowiązywania dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Dzięki temu samorządy będą miały więcej czasu na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W konsekwencji zmianie ulegną również inne powiązane terminy określające wejście w życie poszczególnych znowelizowanych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego.
Ponadto nowelizacja ma wyeliminować oczywiste omyłki i wątpliwości interpretacyjne.
Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. TUTAJ.
W piÄ…tek w Sejmie za ustawÄ… gÅ‚osowaÅ‚o 233 posłów, żaden nie byÅ‚ przeciw, a 195 wstrzymaÅ‚o siÄ™ od gÅ‚osu. Natomiast za trzema poprawkami byÅ‚o 238 posłów, przeciw – 2, a wstrzymaÅ‚o siÄ™ – 191.
Pierwsza z przyjÄ™tych poprawek dodaje do upzp art. 13ba, który „umożliwi uchwalenie planów ogólnych gminy, uwzglÄ™dniajÄ…c granice obszaru objÄ™tego opracowaniem oraz uwarunkowania aktualne w dniu przekazania projektu planu ogólnego do opiniowania i uzgodnieÅ„. JednoczeÅ›nie przepis nie pozbawia gmin możliwoÅ›ci zastosowania danych późniejszych”.
Jak czytamy dalej w uzasadnieniu poprawki, dotychczasowy brak takiego rozstrzygnięcia powodował konieczność uwzględniania zmieniających się uwarunkowań, co w praktyce mogłoby utrudniać przygotowanie POG przez ciągłą potrzebę aktualizacji.
Kolejne dwie poprawki sÄ… konsekwencjÄ… tej pierwszej.