Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-03-18 | Prawo, JST

Czy odmowa nadania punktu adresowego powinna mieć formę decyzji?

Minister Rozwoju i Technologii rozpatrzył negatywnie petycję w sprawie wprowadzenia do Prawa geodezyjnego i kartograficznego obowiązku wydania decyzji administracyjnej w wypadku odmowy pozytywnego załatwienia wniosku o ustalenie numeru porządkowego oraz określenia sankcji dyscyplinującej ustalenie numeru porządkowego dla nieruchomości zabudowanej.


Ilustracja: Czy odmowa nadania punktu adresowego powinna mieć formę decyzji?

W ocenie autora petycji ustawodawca nie przewidział kontroli administracyjnej wykonywania zadania własnego gminy, jakim jest ustalenie numeru porządkowego, oraz sankcji za brak jego realizacji. Podniósł również, że brak konieczności wydawania decyzji negatywnych nie daje możliwości sądownictwu administracyjnemu sprawdzania prawidłowości działania administracji samorządowej w tym zakresie.

Minister nie przychylił się do tej argumentacji. W odpowiedzi wskazał, że co prawda analizowane przepisy nie nakładają na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) obowiązku wydania decyzji odmawiającej nadania numeru porządkowego, niemniej jednak odmowa dokonywana jest w trybie czynności materialno-technicznych poprzez zawiadomienie właścicieli nieruchomości o tej odmowie.

Zgodnie z art. 47a ust. 5 Pgik wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają. Zatem zgodnie z powyższym, organ zawiadamia osoby zainteresowane o sposobie załatwienia tego rodzaju sprawy – także negatywnym.

Minister podkreślił także, że zawiadomienie o odmowie nadania numeru porządkowego lub brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony organu – jeśli wnioskodawca nie zgadza się z rozstrzygnięciem – można potraktować jako bezczynność organu polegającą na niewypełnieniu obowiązku określonego w art. 47a ust. 5 Pgik. Z kolei taka sytuacja otwiera wnioskodawcy drogę do złożenia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność w przedmiocie ustalenia numeru porządkowego budynku.

Z pełną treścią pisma można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2