Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-21 | Firma, Software, Instytucje

DXC wspiera ESA we wdrażaniu agentów Gen AI

Specjalizująca się w usługach IT Amerykańska firma DXC Technology ogłosiła współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Jej celem jest opracowanie korporacyjnej platformy AI, która umożliwi ESA szybkie i bezpieczne tworzenie oraz wdrażanie agentów Gen AI i innych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.


Ilustracja: DXC wspiera ESA we wdrażaniu agentów Gen AI

ESA to międzynarodowa organizacja międzyrządowa, która łączy kraje europejskie w celu rozwijania technologii, prowadzenia badań naukowych oraz wspierania innowacji w przemyśle kosmicznym.
Nowa platforma, działająca na technologii NVIDIA, zostanie zaprojektowana przez DXC i będzie bazować na generatywnej sztucznej inteligencji firmy Mistral AI – francuskiego start-upu specjalizującego się w rozwoju dużych modeli językowych (LLM). Pojekt ten został zainicjowany przez Francoisa Margottina, Head of Application Services w ESA. Platforma o nazwie ASK ESA umożliwi Agencji efektywne zarządzanie dużymi zasobami dokumentów i danych.

– Dzięki współpracy z DXC i zastosowaniu metodyki „agile” szybko przeszliśmy od eksperymentalnego prototypu do korporacyjnego rozwiązania produkcyjnego o wysokiej niezawodności i skalowalności – powiedział Charles Antoine Poncet, IT portfolio manager & AI leader w ESA.
ASK ESA to modułowa platforma umożliwiająca Europejskiej Agencji Kosmicznej szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji oraz modeli AI w dowolnym dziale. Zaprojektowana zgodnie z polityką ESA dotyczącą sztucznej inteligencji oraz zarządzania danymi oferuje zarówno skalowalność, jak zaawansowaną ochronę prywatności danych, pomagając Agencji zmaksymalizować wartość sztucznej inteligencji w wysoce bezpiecznym środowisku prywatnym.

– Wykorzystując sztuczną inteligencję do odblokowania danych w bezpiecznych środowiskach prywatnych, pomagamy firmom i organizacjom rządowym na całym świecie przyspieszyć wzrost i zwiększyć ich elastyczność – stwierdził Howard Boville, DXC president, consulting and engineering services – powered by AI. – We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną zbudowaliśmy potężną platformę, która pomoże im szybko wdrażać praktyczne rozwiązania AI przynoszące realną wartość – dodał.
Nowa umowa jest kontynuacją 15-letniego partnerstwa między ESA a DXC.

Źródło: DXC Technology


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Łomży na początku istnienia (1919 r.) mieściła się w prywatnej kamienicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roger Tomlinson (1933-2014)

Roger Tomlinson (1933-2014)
Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u". Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1974
Pierwsza zagraniczna wyprawa naukowa zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pod patronatem UNESCO wykonano inwentaryzację budynku zabytkowego uniwersytetu w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2