Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-12 | Geodezja

Gdzie najbardziej brakuje geodetów?

W powiecie łukowskim, jako jedynym w Polsce, w 2025 r. ma rosnąć zapotrzebowanie na geodetów i kartografów – tak wynika z X edycji badania „Barometr zawodów”, przygotowanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie na zlecenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.


Ilustracja: Gdzie najbardziej brakuje geodetów? <br />
Fot. Sturti przez Canva.com
Fot. Sturti przez Canva.com

„Barometr zawodów” jest badaniem jakościowym i powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.
Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji udzielają odpowiedzi na następujące pytania:
• Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian?
• Jak będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie? Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się?
Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi ilościowymi.

Według niedawno opublikowanej prognozy na 2025 r. (edycja X badania) w podziale na województwa kategoria zawodów „geodeci i kartografowie” została zakwalifikowana jako „zrównoważona” na terenie całego kraju. W podziale na powiaty widać już jednak pewne różnice.
24 powiaty mają doświadczyć deficytu poszukujących pracy, a jeden (ropczycko-sędziszowski) – nadwyżki, przy czym nadwyżka ta będzie dotyczyć tylko zawodu technik geodeta i spowoduje ją napływ absolwentów technikum. Główne powody deficytu to z kolei brak wystarczającej liczby kandydatów oraz niespełnianie przez kandydatów wymagań pracodawców.

Jeżeli chodzi o zmianę zapotrzebowania, to zdaniem autorów badania w 2025 r. tylko w powiecie łukowskim ma nastąpić jego wzrost, a w strzyżowskim – spadek. W pozostałych ma się utrzymać dotychczasowy poziom zapotrzebowania.
W powiecie łukowskim główny powód deficytu geodetów i kartografów jest następujący: „kandydaci nie spełniają wymagań pracodawców – programy krajowe związane z EGiB, na części stanowisk wymagane uprawnienia i egzamin państwowy”.

Źródło: Barometr zawodów, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2