Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-01-28 | Teledetekcja, Instytucje

Porozumienie POLSA i woj. lubuskiego w zakresie technologii satelitarnych

27 stycznia 2025 r. w Zielonej Górze prezes POLSA Grzegorz Wrochna oraz marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podpisali porozumienie o współpracy mającej na celu rozwój technologii kosmicznych w oparciu o zielonogórski Park Technologii Kosmicznych. Wspólnie realizowane projekty dotyczyć będą danych satelitarnych, telekomunikacji i nawigacji.


Ilustracja: Porozumienie POLSA i woj. lubuskiego w zakresie technologii satelitarnych

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła tworzenie Zakładu Rozwoju Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. We współpracy z zielonogórskim Parkiem Technologii Kosmicznych będą tu prowadzone projekty mające na celu zaspokajanie podstawowych potrzeb państwa i obywateli dotyczących danych satelitarnych, nawigacji i telekomunikacji. Technologie te są przydatne zarówno dla normalnego funkcjonowania administracji i gospodarki, jak i w sytuacjach kryzysowych. Lubuskie jest krajowym liderem w testowaniu i wykorzystaniu nowych rozwiązań w zakresie zarządzania kryzysowego, także we współpracy transgranicznej.

Polska rozpoczęła budowę konstelacji satelitarnych Camila i Mikroglob przeznaczonych do fotografowania obszaru Polski. Nie wystarczy jednak skonstruować satelity i umieścić je na orbicie. Należy także zapewnić niezawodne sterowanie nimi, odbiór danych, a także przetwarzanie tych danych w informacje potrzebne rolnikom, leśnikom, administracji czy różnym służbom. Temu właśnie poświęcone będą projekty realizowane w Zielonej Górze.

Część z nich realizowana będzie w ramach programów Europejskiej Agencji Kosmicznej, w szczególności w ramach programu „Civil Security from Space” (Kosmos dla Bezpieczeństwa Ludności).

– Infrastruktura do obserwacji i łączności satelitarnej stanowi kluczowy element wzmacniania suwerenności państwa, a także zapewnienia bezpieczeństwa dla strategicznych danych. Realizuje również założenia określone w Polskiej Strategii Kosmicznej, zwiększając polski potencjał w kwestii bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna.

Samorząd i POLSA w ramach porozumienia deklarują także współpracę w propagowaniu technologii kosmicznych, aby ukierunkować młodzież na rozwój swoich kompetencji w kierunku tej niezwykle dynamicznej i przyszłościowej gałęzi gospodarki.

– Podejmujemy kolejne działania, które nadają bardzo głęboki sens wielkiemu przedsięwzięciu, jakim zajęło się Województwo Lubuskie, podejmując wiele lat temu decyzję o tym, by powstał u nas Park Technologii Kosmicznych – stwierdził marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Można nawet dodać, że zaczyna się materializować przysłowie „per aspera ad astra” – przez cierpienie do gwiazd, bo to był trudny projekt realizowany w trakcie pandemii i kryzysu wywołanego wojną. Udało nam się do końca go rozliczyć. Dzisiaj podpisujemy porozumienie z bardzo ważną agencją, które pozwoli nam podejmować kolejne kroki i realizować różnego rodzaju zapowiedzi, jakie przedstawialiśmy, powołując do życia Park Technologii Kosmicznych. Pojawiają się nowe możliwości – dodał marszałek.

– Mamy wszystkie elementy potrzebne do tego, żeby być istotnym ośrodkiem w Polsce, może później nawet w Europie: miejsce do budowy i testowania satelitów, ale też laboratorium geoinformatyczne, część związaną z obsługą nawigacji satelitarnej i teraz, dzięki inicjatywie Polskiej Agencji Kosmicznej, mamy też część telekomunikacyjną – mówił prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Zarządu Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie. – Da nam to szansę, żeby rozwinąć – po pierwsze – kompetencje w tej dziedzinie, a po drugie – wykształcić kadry wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Uniwersytet będzie szkolił od strony bardziej teoretycznej, a my od strony praktycznej. Chcemy mieć taki kompleks: z jednej strony – nauka, z drugiej – przemysł i my jako zwornik, dzięki któremu te wszystkie elementy się zespalają – podkreślił prezes PTK.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polskie firmy zacieśniają współpracę na rzecz rozwoju sektora obserwacji Ziemi

Powstało Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi, którego celem...

Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej otwarte

3 października br. oficjalnie otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji...

Zestawy przeciwzakłóceniowe w Parku Technologii Kosmicznych

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poinformował o podpisaniu umowy na dostawę...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
planeta Uran ma 27 naturalnych satelitów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1700-1701
Niderlandzki architekt Tylman von Gameren wykonał na zlecenie Komisji Brukowej pomiary Warszawy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2