Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-12-23 | GIS, Mapy

Nowy serwis IMGW z mapami górnymi

Procesy i zjawiska, które mają istotny wpływ na pogodę, zachodzą w całym profilu atmosfery. W serwisach meteo prezentowane są zwykle tylko mapy dolne, które przedstawiają warunki jedynie przy powierzchni ziemi, na poziomie morza. Mapy górne pozwalają na ocenę i śledzenie dynamiki zmian w atmosferze na wyższych jej poziomach, co jest niezbędne w prognozowaniu stanu pogody przez synoptyków.


Ilustracja: Nowy serwis IMGW z mapami górnymi

Każda prognoza synoptyczna jest wynikiem złożonej analizy wielu materiałów. Profesjonaliści korzystają z charakterystyk, które pozwalają im na ocenę tego, jak układa się pole ciśnienia w atmosferze (zarówno w pionie, jak i poziomie), co mogą rozeznać z map topografii barycznej. Od jej rozkładu zależy, jak przemieszczać się będzie powietrze, czy będą dominować jakieś kierunki jego przepływu, czy transport będzie dynamiczny i zwarty, czy występować będą uskoki wiatru. Istotne jest ustalenie, gdzie powietrze będzie osiadać, a gdzie wznosić się. Jakie cechy wilgotnościowe i termiczne będą miały masy powietrza napływające nad dany obszar oraz jakiego natężenia oraz tendencji zmian – w czasie i przestrzeni, można się spodziewać. Odpowiedzi na powyższe pytania zawarte są na mapach publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB w nowym Serwisie MAPY GÓRNE.

Konstrukcja Serwisu jest wynikiem autorskich poszukiwań formuły prezentacji map, która ułatwia przeglądanie i analizę kolejnych treści. W panelu nawigacyjnym po lewej stronie zaznaczono terminy ważności danego opracowania. Można je wybrać poprzez kliknięcie na przycisk ze zdeklarowaną godziną – podane w czasie uniwersalnym (np. 003 UTC) lub z pozycji listy rozwijanej powyżej przycisków. Zakres terminów różni się z zależności od modelu opracowania, a ten można zadeklarować w polu na górze menu. Do wyboru dostępne są wizualizacje prognoz uzyskanych z wykorzystaniem modeli IFS, ALARO, GFS, ICON-EU oraz COSMO. Instytut udostępnił charakterystyki 16 zmiennych, które wizualizowane są na mapach w głównym panelu.

W prawym górnym rogu mapy zaznaczony jest termin ważności opracowania – czyli termin, na który opracowano grafikę. Natomiast w dolnym lewym rogu – informacja o modelu opracowania, przyjętej skali poziomej oraz o terminie startu modelu. Warto sprawdzać te informacje, aby upewnić się, że prognoza, którą się posługujemy, jest wynikiem bieżącego opracowania modelu zasilonego przez możliwie aktualne dane z sieci pomiarów naziemnych i sondowania pionowego atmosfery.

Nad mapą znajduje się panel ułatwiający przeglądanie map. W zależności od potrzeb możemy przeglądać pojedyncze mapy z kolejnych terminów, przejść do widoku miniatur lub zestawienia predykcji z wybranego terminu dla kilku modeli na jednym obrazie. Strona umożliwia uruchomienie animacji i wybór jej tempa, a także powiększanie i pobieranie map do dalszej pracy.

Pod każdą mapą znajduje się opis objaśniający wybranej charakterystyki, wraz ze wskazaniem literatury fachowej, która może okazać się pomocna przy interpretacji.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Przepływy wody w rzekach w portalu IMGW

W części mapowej serwisu hydro.imgw.pl udostępniono nowe narzędzie – wizualizację aktualnych i...

Nowa odsłona platformy hydrologicznej IMGW-PIB

Serwis Hydro IMGW po 5 latach od powstania przeszedł gruntowną przebudowę. Zapewni lepsze prognozy i...

Pogoda już nie zaskoczy - serwis meteo.imgw.pl dostępny w nowej wersji

Wizualizacje w postaci map statycznych i dynamicznych, meteogramy i animacje...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
dyskietkę komputerową zbudował w 1950 r. Yoshiro Nakamatsu (Nakamats) z Uniwersytetu Cesarskiego w Tokio?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Janusz Śledziński (1931-2021)

Janusz Śledziński (1931-2021)
Ceniony specjalista w zakresie geodezji wyższej i satelitarnej, grawimetrii i astronomii, przez lata związany z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z kluczowych inicjatorów powstania sieci ASG-EUPOS. Urodził się 29...
więcej

strzałka w dółGeodaty
295 p.n.e.

295 p.n.e.
Euklides (ok. 365-300 p.n.e.), grecki matematyk, w dziele "Elementy" usystematyzował całą ówczesną wiedzę matematyczną m.in. z zakresu: planimetrii, stereometrii, algebry geometrycznej (postulat równoległości stał się podstawą geometrii...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2