Na wstępie warto wyjaśnić, skąd w ogóle nasze pytanie. Otóż istnienie „adresu do korespondencji” było kwestionowane przez RCL już w chwili jego wprowadzania w 2023 r., gdyż nie wynikało ono z delegacji ustawowej. Czytamy o tym w piśmie RCL na Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji z 23 stycznia 2023 r.
W odpowiedzi z 27 stycznia 2023 r. sekretarz stanu w MRiT Olga Semeniuk-Patkowska potwierdziła, że wprowadzenie adresu do korespondencji jest zmianą wykraczająca poza delegację ustawową. Jednocześnie zapowiedziała, że w przyszłości podjęte zostaną działania legislacyjne, aby dostosować ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne do rozporządzenia. Niestety, do tej pory nic się nie zmieniło.
Ostatnio, we wrześniu br., o sprawie przypomniał dr hab. inż. Waldemar Izdebski, który wystosował w temacie „adresu do korespondencji” pismo do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka.
W udzielonej nam 19 grudnia br. odpowiedzi Robert Brochocki, wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji, podkreślił m.in., że zmiany w nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB z 15 marca 2023 r. „zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i w tym zakresie obejmuje je domniemanie konstytucyjności”. Ponadto stwierdził, że „niezależnie od powyższego istotne jest, że uwaga RCL została uwzględniona w przepisach materialnych na dalszym etapie prac nad projektem z 2022 r.”.
Pełna treść odpowiedzi z RCL
Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że z uwagi na konieczność wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB przed 1 stycznia 2025 r. projekt tego aktu został ostatecznie zwolniony z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą RCL.