Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-11-25 | GIS, Mapy, Teledetekcja

Publikować, czy nie publikować? Dane satelitarne a bezpieczeństwo

Niektóre obszary na ortofotomapie opublikowanej w Geoportalu krajowym są obecnie dostępne w obniżonej rozdzielczości. Zgodnie z oficjalnymi wyjaśnieniami – ze względu na bezpieczeństwo państwa. Jednocześnie w ogólnodostępnych portalach o zasięgu globalnym, mimo trwającego konfliktu na Ukrainie, można znaleźć dane pozwalające na dokładną identyfikację większości chronionych na Geoportalu obiektów.


Ilustracja: Publikować, czy nie publikować? Dane satelitarne a bezpieczeństwo <br />
Lotnisko Chopina w Google Earth i Geoportalu
Lotnisko Chopina w Google Earth i Geoportalu

Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r. wybrane obiekty o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa zostały „ukryte” na rządowym Geoportalu. Obniżono rozdzielczość ortofotomapy m.in. dla niektórych baz wojskowych i lotnisk. Był to efekt toczącej się dyskusji o możliwości wykorzystania tego typu danych do planowania ataku – szczególnie w kontekście rozpoczętej w lutym 2022 roku agresji wojskowej Rosji na Ukrainę.

Ówczesny wiceminister rozwoju Piotr Uściński zapowiedział, że wspólnie z Głównym Geodetą Kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte przeprowadzi analizy i podejmie konieczne działania. W efekcie doszło do podpisania porozumienia między GGK a Ministrem Obrony Narodowej, którego celem było m.in. wskazanie obszarów istotnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa. W porozumieniu powołano się na art. 16 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Cały czas jednak powraca pytanie o zasadność takich ograniczeń. Szczególnie w kontekście ciągłego zwiększania szczegółowości danych satelitarnych w ogólnodostępnych portalach, jak np. Google Earth. Obecnie każdy użytkownik mający dostęp do internetu może za pomocą kilku kliknięć znaleźć wysokorozdzielcze zobrazowanie interesującego go miejsca. Poniżej porównanie kilku wybranych miejsc w Geoportalu oraz w Google Earth.

Lotnisko Inowrocław-Latkowo

Lotnisko w Leźnicy Wielkiej


Lotnisko Chopina w Warszawie

Jednak nie wszystkie miejsca, które można by uznać za wrażliwe, są w Geoportalu objęte maskowaniem. Przykładem może być 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, na terenie której na aktualnej ortofotomapie widać dwa samoloty dalekiego rozpoznania typu AWACS. W tym przypadku szczegółowość danych nie została obniżona.

Co warto zauważyć, w aplikacji Google Earth oprócz samych zobrazowań można wyświetlić widok 3D, odbyć wirtualny spacer i dokładnie obejrzeć, np. samoloty znajdujące się na lotnisku Chopina lub bardzo precyzyjne modele okrętów wojennych w porcie Portsmouth w Wielkiej Brytanii.


Internauci chętnie dzielą się swoimi znaleziskami. Przykładowo na początku listopada na platformie X (dawniej Twitter) użytkownik The Military Watch opublikował zdjęcie, na którym widać ukraińskie samoloty transportowe (siedem Ił-76MD i jeden An-70) stacjonujące w bazie lotniczej w Dęblinie. Wcześniej było wiadomo, że samoloty te zostały ewakuowane do Polski, jednak ich dokładna lokalizacja nie była oficjalnie znana.


Inna ciekawostka: bezzałogowy dron podwodny Manta Ray zadokowany w bazie marynarki wojennej Port Hueneme w Kalifornii. Zdjęcia do tej pory nie zostały ukryte.

Biorąc pod uwagę przypadki niekonsekwencji przy maskowaniu zobrazowań oraz odmienne podejście portali komercyjnych, nasuwa się pytanie, czy ograniczanie dostępności tych danych w rządowych serwisach jest wciąż potrzebne i uzasadnione? Czy rzeczywiście utrudnia rozpoznanie wywiadowcze przez potencjalnego przeciwnika, który może korzystać z innych publicznych zasobów (niejednokrotnie o lepszej rozdzielczości i aktualności), a także posiada własne środki rozpoznania obrazowego?

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne zagrożonych miejsc wybrane. Polacy na podium

Ogłoszono wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu...

Technologie satelitarne i systemy bezzałogowe - polskie spółki nawiązują współpracę

Trzy spółki – SatRev, REAKTO i REAKTO Drone Services...

POLSA zamawia platformę do gromadzenia i przetwarzana danych satelitarnych

Przynajmniej 10 mln zł (szacunek na podstawie wadium) wart jest przetarg...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największe księżyce Jowisza to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
W ZSRR przy towarzystwie Lotniczym "Dobrolot" powstaje "Aerosjomka" biuro ds. pomiarów fotogrametrycznych. Pierwszym zadaniem biura jest opracowanie fotomozaiki do aktualizacji mapy stolikowej w skali 1:10 000. Do 1940 r. wykonano zdjęcia dla...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2