Zgodnie z pierwotną koncepcją w składzie Rady mieli znaleźć się przedstawiciele gmin wykorzystujących przede wszystkim aplikację GUGiK-EMUiA. Nie było planów włączenia do tego gremium użytkowników aplikacji komercyjnych, co już wtedy budziło wątpliwości czytelników.
Obecnie z aplikacji GUGiK-EMUiA korzysta około 20% wszystkich samorządów.
Do sprawy wracamy, ponieważ po publikacji informacji o uruchomieniu nowej wersji aplikacji GUGiK-EMUiA – systemu, na który z budżetu wydano znacznie ponad 30 mln zł – otrzymaliśmy pytania od czytelników, czy znamy dalsze losy tego ciała opiniodawczo-doradczego.
Zwróciliśmy się więc do GUGiK-u, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia, o udostepnienie:
• informacji o okresie działania Rady użytkowników aplikacji urzędowych do prowadzenia miejscowości ulic i adresów;
• listy przedstawicieli urzędów gmin zaproszonych do członkostwa w Radzie;
• listy członków Rady;
• zarządzenia GGK powołującego Radę;
• dokumentacji wypracowanej przez Radę.
Z odpowiedzi dowiedzieliśmy się jedynie, że „Główny Urząd Geodezji i Kartografii odstąpił od utworzenia rady użytkowników aplikacji urzędowych do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów”.
GUGiK nie odniósł się zatem do kwestii zaproszeń do Rady, a wiemy, bazując na publikacjach dostępnych na stronach urzędów gmin, że takowe zostały wystosowane:
 |
 |
W związku z tym zwróciliśmy się do GUGiK-u z prośbą o doprecyzowanie odpowiedzi.
Na koniec warto dodać, że w późniejszym okresie – tj. od 4 lipca 2018 r. do 13 maja 2021 r. – działał w GUGiK-u Zespół do spraw związanych ze wspomaganiem prowadzenia numeracji adresowej i udostępniania danych adresowych w infrastrukturze informacji przestrzennej, który w znacznej mierze składał się z przedstawicieli producentów różnych aplikacji do prowadzenia EMUiA.