Przypomnijmy, że projekt przewiduje dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.
Co ciekawe, obie te zmiany miały zostać wprowadzone przez inne akty, jednak konieczność pilnego wejścia w życie proponowanych regulacji spowodowała ich wyodrębnienie i procedowanie w formie oddzielnego projektu. Pisze o tym sekretarz stanu w MRiT Jacek Tomczak do ministra Macieja Bereka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Zmiana dotycząca mapy zasadniczej miała zostać uwzględniona w projekcie nowelizacji Pgik, o którym informowaliśmy TUTAJ. „Prace (…) jednak przedłużają się w związku z licznymi uwagami i dodatkowymi propozycjami zmian zgłoszonymi w ramach uzgodnień wewnątrzresortowych przez Głównego Geodetę Kraju” – wyjaśnia wiceminister.
Dodatkowo resort rozwoju przewiduje, że zapisy ww. projektu będą przedmiotem ożywionej dyskusji i zastrzeżeń zarówno ze strony branży geodezyjnej, jak i członków Rady Ministrów oraz samorządu terytorialnego. „Projekt dotyczy bowiem m.in. kwestii ustalania i znoszenia terenów zamkniętych i ustanowienia nowego zawodu regulowanego w zakresie gleboznawczej klasyfikacji gruntów” – tłumaczy Jacek Tomczak.
Z kolei przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych miała przynieść ustawa o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw (więcej TUTAJ). W przypadku tego projektu jako przyczynę opóźnień minister wskazał przedłużające się uzgodnienia wewnątrzresortowe.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw miałaby wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia.