Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-09-11 | GNSS, Instytucje

Służby ratunkowe łatwiej zlokalizują miejsce zdarzenia

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej pracują nad uruchomieniem usługi Advanced Mobile Location (AML), która ma na celu dokładne określenie lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe. Dzięki tej technologii służby ratunkowe będą mogły szybciej dotrzeć do potrzebujących pomocy.


Ilustracja: Służby ratunkowe łatwiej zlokalizują miejsce zdarzenia

Usługa AML została wdrożona w większości krajów Unii Europejskiej. Umożliwia ona automatyczne przekazanie do operatora numeru alarmowego danych lokalizacyjnych użytkownika dzwoniącego na numer alarmowy, np. 112. Dzięki temu dyspozytorzy mogą szybko zlokalizować miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie zna dokładnego miejsca pobytu.

AML precyzyjnie określa położenie telefonu z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i około 25 metrów w budynkach. Co ważne, usługa działa automatycznie podczas rozmowy telefonicznej na numery alarmowe, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji. Informacje o lokalizacji urządzenia końcowego są ustalane za pomocą wbudowanego GNSS lub z wykorzystaniem informacji o używanej sieci wi-fi (druga metoda jest stosowana zwykle wewnątrz pomieszczeń). Urządzenia mogą stosować obydwa sposoby do ustalenia lokalizacji. Wszystkie sprzedawane na terytorium Unii Europejskiej smartfony od marca 2022 r. muszą umożliwiać wyzwolenie danych AML, natomiast najpopularniejsze w Polsce urządzenia z system Android i iOS umożliwiają wyzwolenie tej wiadomości już od odpowiednio 2016 i 2018 roku.

10 września Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji wyraził pozytywną opinię i zatwierdził projekt wdrożenia usługi. Kolejnym krokiem jest pozyskanie funduszy na realizację przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027. Koszt wdrożenia szacowany jest na około 32,6 mln zł, z czego 26 mln zł pochodziłoby z funduszy unijnych. Planowane uruchomienie usługi AML w Polsce przewidziane jest na 2027 rok. Wcześniej konieczne będzie dostosowanie poszczególnych Centrów Powiadamiania Ratunkowego – zarówno tych zarządzanych przez MSWiA, jak i ochotniczych służb ratunkowych, tj. TOPR, GOPR i WOPR, dla których dane lokalizacyjne w ramach usługi AML będą stanowiły największą wartość dodaną.

Wprowadzenie usługi AML jest możliwe dzięki ustawie Prawo komunikacji elektronicznej z 12 lipca 2024 roku, której zasadnicza część wchodzi w życie 10 listopada 2024 roku. Ustawa ta ma na celu poprawę funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego i zwiększenie ochrony konsumentów.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1940 roku w Oddziale Mierniczym Szkoły Budownictwa Lądowego i Wodnego w Warszawie uczyło się 400 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1959
Na bazie naziemnych zdjęć fotogrametrycznych w Zakładzie Fotogrametrii Wydziału Geodezji Górniczej AGH w Krakowie wykonano pierwszą w Polsce mapę podstawową kopalni odkrywkowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2