Projektowana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP na petycję nr BKSP-144-IX-509/21 i dotyczy przypadków ustalenia opłaty adiacenckiej:
• po podziale nieruchomości dokonanym na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego (art. 98a uogn),
• po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi (art. 145 uogn).
Komisja ds. Petycji Sejmu po analizie złożonej petycji oraz zasięgnięciu opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii uznała, że obecnie obowiązujący okres 3 lat, w którym możliwe jest wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w wymienionych wyżej przypadkach, jest zbyt długi.
„Taka sytuacja stwarza wśród właścicieli nieruchomości dużą niepewność, ogranicza swobodę kształtowania przez nich budżetu gospodarstwa domowego i buduje poczucie braku zaufania do Państwa” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
W projekcie zaproponowano zatem skrócenie wspomnianych wyżej terminów o połowę – do 18 miesięcy.
W projektowanej ustawie znalazły się również dwa przepisy przejściowe. Nowelizacja miałaby wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.