Wiosną tego roku zespół w składzie dr hab. inż. Jan Bodziarczyk (Wydział Leśny URK), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk dokonali niezwykłego odkrycia. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą w Polsce jodłę, która jest jednocześnie najwyższym drzewem spośród rodzimych gatunków.
Wysokość jodły, wyznaczona tachimetrem, to 55,86 m, a obwód pnia na wysokości 1,3 metra – 328 cm. „Inspiracją do poszukiwań drzew o rekordowej wysokości były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez Łukasza Wilka, które zaowocowały odnalezieniem najwyższego drzewa przez Przemysława Wilka” – czytamy na stronie Pienińskiego Parku Narodowego.
Do tej pory miano najwyższego rodzimego drzewa w Polsce dzierżyła jodła z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (51,4 m i 412 cm obwodu).
Z kolei najwyższe drzewo w Polsce to rosnąca na terenie Nadleśnictwa Bardo (woj. dolnośląskie) daglezja zielona, która uznawana jest w naszym kraju za zadomowiony gatunek obcy. Jej wysokość to 59,4 m.