Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-03-27 | Geodezja, Teledetekcja

O wykorzystaniu danych satelitarnych z programu Copernicus

21 marca odbyło się seminarium pt. „Satelitarny monitoring środowiska – potencjał program Copernicus” zorganizowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii. Celem wydarzenia była prezentacja programu Copernicus oraz możliwości, jakie daje jego wykorzystanie w zagadnieniach związanych z monitoringiem środowiska.


Ilustracja: O wykorzystaniu danych satelitarnych z programu Copernicus

W pierwszej części prelegenci z CBK PAN oraz Centrum Teledetekcji IGiK skupili się na przedstawieniu programu Copernicus, w tym dostępnych serwisów i repozytoriów danych, a także omówieniu danych pozyskiwanych z misji Sentinel-1, Sentinel-2, Sentinel-3 oraz Sentinel-5.

Radosław Gurdak z POLSA przybliżył z kolei działanie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS). Służy on do przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych oraz produktów i usług wytworzonych na ich podstawie. Udostępnia także komponent narzędzi analitycznych umożliwiających podstawową analizę danych wektorowych i rastrowych. Radosław Gurdak omówił również trwające obecnie krajowe projekty satelitarne o charakterze cywilnym, militarnym, badawczo-rozwojowym oraz związane z zarządzaniem kryzysowym (CAMILA, Pléiades, MicroGlob, PIAST).

Drugi panel otworzył przedstawiciel firmy CloudFerro, który opowiedział o platformie CREODIAS i najnowszych trendach w przetwarzaniu danych satelitarnych. Omówił pracę w środowisku chmurowym i dostępne rozwiązania – wskazał, jak zacząć pracę w tej technologii oraz przedstawił korzyści wynikające z jej zastosowania.

Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierownik Centrum Teledetekcji IGiK, przybliżyła temat zastosowania danych z programu Copernicus do szacowania warunków niedoboru lub nadmiaru wody dla różnych ekosystemów. Przytoczyła także wybrane badania, m.in. związane ze skutecznym nawadnianiem pól ziemniaków w Polce (w którym momencie nawadniać, jak określić niedobór do maksymalnej wartości) oraz przykłady badań prowadzonych na terenie Biebrzy.

Prof. Stanisław Lewiński z CBK PAN skupił się na temacie pokrycia terenu jako podstawowej informacji o powierzchni Ziemi. Przypominał, że w kraju zdjęcia satelitarne przetwarzane są już od lat 70., a pierwsze z nich docierały do Polski jako odbitki fotograficzne. Dalej przedstawił dostępne dane dotyczące pokrycia terenu z programu Copernicus – CORINE Land Cover, CLC+ i DYNAMIC LAND COVER. Podkreślił, że tworzone przez CBK PAN co roku mapy pokrycia terenu Polski to produkt unikatowy w skali Europy. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę to, że algorytm działa w pełni automatycznie i w ciągu 2–3 tygodniu przetwarza zdjęcia dla powierzchni całego kraju.

Ostatnią częścią spotkania były zajęcia praktyczne dotyczące wykorzystania omówionych wcześniej danych. Michał Krupiński z CBK PAN wskazał, gdzie szukać najnowszych zdjęć satelitarnych. Przedstawił skąd można pobrać surowe zdjęcia satelitarne oraz przeglądarki zdjęć on-line, które mają własne środowiska do analizy. Szczegółowo omówił przeglądarkę Copernicus Browser umożliwiającą wyszukiwanie zdjęć, utworzenie własnych kompozycji barwnych, odczytywanie wskaźników, a także tworzenie animacji.

Druga prezentacja, przedstawiona przez Konrada Wróblewskiego z IGiK, dotyczyła wykorzystania otwartego oprogramowania QGIS do mapowania warunków rozwoju roślin z zastosowaniem satelitarnych produktów programu Copernicus. Prelegent pokazał, jak pobrać dane, wczytać je do QGIS-a, a następnie obliczyć wybrane wskaźniki teledetekcyjne w kalkulatorze rastra oraz statystyki strefowe.

W trakcie spotkania uczestnicy zadawali pytania dotyczące prezentacji oraz możliwości pobierania i wykorzystywania różnych typów danych przestrzennych.

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

AMS: nowe narzędzie cyfrowe do monitorowania upraw

Wdrożony w tym roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa System Monitorowania...

Globalne ocieplenie na zdjęciach satelitarnych. Wyniki konkursu

Znamy już wyniki 4. edycji konkursu „Seize the Beauty of Our Planet”...

Sentinel-1 ujawnia zmiany po trzęsieniu ziemi w Maroku

8 września potężne trzęsienie ziemi nawiedziło góry Atlas, około 75 km od Marrakeszu. To...

Współpraca POLSA i IMGW-PIB w zakresie wykorzystania danych satelitarnych

Polska Agencja Kosmiczna oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nieskończoność niegładkich przestrzeni czterowymiarowych jest niepoliczalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Arciszewski (1592-1656)

Krzysztof  Arciszewski  (1592-1656)
Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1921
W Heerbrugg (Szwajcaria) powstaje firma "Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optic", zajmująca się produkcją instrumentów optycznych. Jej założycielami są: płk Jacob Schmidheiny, Robert Helbling - geolog i Heinrich Wild -...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2