System ten umożliwi w dalszym etapie stworzenie modelu hydraulicznego sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnego przy użyciu danych pobieranych bezpośrednio z platformy GIS. Modelowane będą między innymi ciśnienia i przepływy wody w przewodach, a wyniki zostaną przedstawiane bezpośrednio w platformie GIS. Model hydrauliczny pozwala na wykrycie niedrożnych przewodów, strat wody, odcinków sieci w których występuje zbyt małe ciśnienie, a po wprowadzaniu odpowiednich danych pomiarowych – monitoring jakości wody.
Systemu informacji geograficznej będzie stanowił wsparcie dla Działu Eksploatacji PWK. Dzięki temu pracownicy wodociągów w terenie zyskają dostęp do map cyfrowych sieci. Ponadto będą wiedzieli, jaki jest wiek instalacji, z jakiego materiału jest wykonana i czy w przeszłości występowały na danym odcinku awarie. W razie zaistnienia awarii lub wycieku system wskaże, które zasuwy należy zamknąć, aby zmniejszyć zasięg wyłączenia.
– Wchodząc w nową erę informatyzacji i cyfryzacji, PWK chce zapewnić wszystkim mieszkańcom Legionowa nieprzerwane dostawy zdrowej oraz czystej wody, a wszystko to w komfortowych i bezpiecznych warunkach – powiedział Grzegorz Gruczek, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o.