Harmonogram umowy zapewnia przygotowanie w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy 11 projektów dokumentów w podziale na regiony wodne dotyczące obszaru działania każdego RZGW, a w ciągu kolejnych 9 miesięcy przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowych dokumentów.
– Plany utrzymania wód to jedne z kierunkowych dokumentów w gospodarowaniu wodami. Przedstawiają potrzeby i zakres prowadzenia prac utrzymaniowych w ujęciu wieloletnim, których projekty zostaną poddane strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Konsultacje społeczne tych projektów będą dla nas kluczowe – powiedział Mateusz Balcerowicz, wiceprezes Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
PUW-y to dokumenty planistyczne, które opracowuje się w celu szczegółowego zaplanowania zakresu działań wskazanych w art. 227 ust. 3 ustawy Prawo wodne.
Aktualnie obowiązujące plany zostały przyjęte w 2016 r. w drodze aktu prawa miejscowego przez dyrektorów ówczesnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej.
Opracowany plan utrzymania wód, według art. 327 ust. 4 ustawy Prawo wodne, przyjmuje wojewoda, na wniosek Wód Polskich, w drodze aktu prawa miejscowego. Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą przyjęcie PUW przez wojewodów w drodze aktu prawa miejscowego ma nastąpić 21 miesięcy od podpisania umowy, tj. do listopada 2025 r.
Wartość umowy zawartej między Wodami Polskimi a firmami Pectore-Eco oraz Łukasz Szkudlarek ekovert to 3,184 mln zł brutto.