Przypomnijmy, że w pierwszym badaniu, opublikowanym w połowie stycznia br., Geo-System przeanalizował, czy gminy zgłosiły już do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) swoje zbiory z aktami planowania przestrzennego (APP), a także powiązane z nimi serwisy sieciowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy powinny to zrobić do końca października 2022 r. Badanie wykazało jednak, że nie brak gmin, które nie sprostały tym regulacjom.
Bardziej wnikliwą analizę Geo-System przeprowadził pod koniec stycznia, a następnie pod koniec lutego i marca. W tych badaniach sprawdzono:
• czy dla danego zbioru zgłoszono usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania;
• czy adresy ww. usług działają i odpowiadają na zapytania;
• czy usługa wyszukiwania posiada metadane dla zbioru ze zgłoszenia;
• czy usługa przeglądania posiada warstwy zgodne ze specyfikacją;
• czy usługa pobierania posiada warstwy odpowiadające obiektom APP z zał. nr 1 do rozporządzenia;
• dodatkowo dla usługi pobierania ATOM sprawdzono występowanie podpisu cyfrowego w pliku ze zbiorem.
Wynikiem analizy powyższych punktów jest ocena zbioru przedstawiona w skali punktowej od 0 do 10.
Analiza przeprowadzona 21 czerwca przynosi kolejną niewielką poprawę wskaźników.
W porównaniu do poprzedniego badania (z 10 maja) wzrosła liczba zbiorów danych MPZP/SUIKZP zgłoszonych do ewidencji zbiorów. Aktualnie jest ich już 4469 (wzrost o 41), z czego komplet usług wyszukiwania, przeglądania i pobierania ma 3332 (wzrost o 114). Nadal jednak duża liczba zbiorów – 332 – nie ma podanej żadnej usługi sieciowej. Ponadto 191 gmin wciąż pozostaje bez zgłoszenia.
W porównaniu z majowym badaniem wzrosła też średnia ocena wszystkich przebadanych zbiorów: z 6,26 do 6,38 pkt. W podziale na województwa stawce przewodzi wielkopolskie (7,46 pkt), a zamyka ją świętokrzyskie (3,24 pkt).
Maksymalna ocenę 10 otrzymało 1470 zbiorów (wzrost o 24), a ocenę 0 – 332 zbiorów (spadek o 58).