Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-18 | Teledetekcja, Imprezy

Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami

Blisko 300 słuchaczy, 6 sesji tematycznych, dyskusje i przegląd interesujących przykładów wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty – tak w skrócie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podsumowała kolejną edycję Forum Obserwacji Ziemi, która odbyła się w dniach 8-9 listopada br. w Warszawie.


Ilustracja: Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
Ilustracja: Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
– Współcześnie zmagamy się z wieloma wyzwaniami w różnych sektorach gospodarki. Systemy satelitarne mogą z powodzeniem wspomagać działania podejmowane na rzecz walki z pojawiającymi się zagrożeniami w realizacji codziennych zadań administracji – stwierdziła dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w POLSA Jolanta Orlińska podczas jednego z wystąpień otwierających wydarzenie.

W trakcie dwudniowej konferencji dyskutowano o możliwościach szerokiego wykorzystania danych satelitarnych, zarówno w realizacji projektów specjalnych, jak i codziennej pracy sektora administracji publicznej i wszystkich innych podmiotów, które mogą czerpać korzyści z obserwacji Ziemi.

Jak zauważa wiceprezes POLSA Marcin Mazur, „każda edycja tego wydarzenia to doskonała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami. Z jednej strony mamy przedstawicieli biznesu, którzy dostarczają oprogramowania, narzędzia i dane. Z drugiej strony instytucje naukowo-badawcze, które posiadają wiedzę niezbędną w dostarczaniu produktów. I wreszcie na końcu tego ogniwa mamy odbiorców produktów satelitarnych, bez których nie zachodziłaby realna potrzeba realizacji wielu interesujących projektów. Polska Agencja Kosmiczna z przyjemnością pełni rolę łącznika pomiędzy tymi podmiotami, dostrzegając, że z roku na rok Forum Obserwacji Ziemi przyciąga coraz szersze grono odbiorców”.

W trakcie sześciu sesji tematycznych, dotyczących: rolnictwa, leśnictwa, środowiska naturalnego, zrównoważonych obszarów miejskich, zmian klimatu oraz odnawialnych źródeł energii, poruszono wiele interesujących zagadnień oraz podsumowano stan wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty. Przedstawiono także inspirujące przykłady praktycznego zastosowania danych satelitarnych, co zaowocowało ożywioną dyskusją wśród uczestników Forum.

Zdaniem POLSA międzynarodowy charakter Forum pozwolił spojrzeć na zagadnienie wykorzystywania danych satelitarnych z szerszej, europejskiej perspektywy. Obecność wielu przedstawicieli środowisk nauki, biznesu czy administracji publicznej pozwoliła na zaktualizowanie wiedzy, ale także na zdiagnozowanie wyzwań sektora i szans jego rozwoju oraz sformułowanie planów na przyszłość. Udział w Forum umożliwiło uczestnikom poznanie kompetencji polskich ośrodków naukowych, instytutów oraz firm przemysłu kosmicznego.

Forum Obserwacji Ziemi 2022 zostało zorganizowane we współpracy POLSA i fundacji Eurisy (organizacji non-profit zrzeszającej europejskie agencje kosmiczne), co, jak podreśla Agencja, przełożyło się na jeszcze lepszą reprezentację międzynarodowych ekspertów w gronie prelegentów i uczestników wydarzenia. Kolejna edycja Forum Obserwacji Ziemi odbędzie się w przyszłym roku.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan staropolski miał 126 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Trafas (1939-2004)

Kazimierz  Trafas  (1939-2004)
Urodził się 5 lutego 1939 roku we Lwowie. W 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH, a następnie kontynuował je na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w Instytucie Geografii Uniwersytetu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1787
Pochodzący z Chorwacji jezuita, matematyk i astronom Rudjer Josef Boąković (1711-87) publikuje "Theoria Philosophiae Naturalis" - pierwszy spójny opis atomowej natury świata.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2