W pierwszym filmie prezenterka wyjaśnia, czym jest
Portal Geostatystyczny i jakie daje możliwości. Zaczyna od przedstawienia trzech kategorii, które dostępne są na stronie głównej Portalu. Po pierwsze, omawia
katalog zasobów, w którym można łatwo wyszukiwać dostępne dane pod kątem tematu czy instytucji opracowującej; jest to zbiór gotowych wizualizacji, analiz oraz danych statystycznych i międzyresortowych przyporządkowanych do konkretnego zagadnienia oraz do instytucji, które je opracowały.
Drugą kategorię stanowi
Portal mapowy – dane GUS, czyli narzędzie do przygotowania własnej wizualizacji danych statystycznych na mapach, można je przygotować na danych udostępnianych przez Statystykę Publiczną, samodzielnie definiując sposób wizualizacji kartograficznej czy poziom agregacji danych. Trzecia kategoria to
Portal mapowy – dane własne; każdy znajdzie tu pełny zestaw narzędzi, które umożliwią przygotowanie wizualizacji własnych danych na mapie czy przeprowadzenie zaawansowanej analizy na własnych danych lub na danych GUS; w tym przypadku do użycia większości narzędzi wymagane jest logowanie.
W kolejnych filmach dowiadujemy się, czym jest tajemnica statystyczna dotycząca danych jednostkowych i jak to działa w Portalu na przykładzie danych pozyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (2), jakie są funkcjonalności panelu analitycznego, w którym można przygotować własny interfejs graficzny zjawiska analizowanego nie tylko za pomocą mapy, ale też wykresu, diagramu czy statystyk opisowych. Uzyskamy też odpowiedź, jak dodać własne dane, jak dodać dane z menedżera zasobów, które można przygotować wcześniej, korzystając z Banku Danych Lokalnych czy własnych zasobów (3). Nie będzie też dla nas tajemnicą, jaka jest budowa zapytań SQL na potrzeby analiz i zestawień (4) oraz czym jest Bank Danych Lokalnych i do czego służy kreator BDL na portalu (5).
Prezenterka wyjaśnia także, czym jest geokodowanie oraz jak korzystać z kreatora geokodowania w Portalu (6), omawia proste i zaawansowane sposoby wyszukiwania danych niezbędnych do analizy i tłumaczy, jak wykonać analizę danych własnych i danych GUS (7). W ostatnim z filmów dowiemy się, jak zwizualizować dane w postaci kartogramu i jak wykorzystać inne metody prezentacji, a także jak obsłużyć edytor wydruków (8).