W czerwcu br. PGG ogłosiła nabór przedsiębiorstw zainteresowanych wejściem do systemu sprzedaży węgla z kopalń. Ich wybór miał charakter otwarty i transparentny, każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy. PGG postawiła też konkretne wymagania co do jakości obsługi. Partnerzy PGG muszą dysponować m.in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi też być ubezpieczony, wyposażony w odpowiednią infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odebrać z kopalni węgiel i dostarczyć odbiorcom końcowym. Pierwsi Kwalifikowani Dostawcy Węgla zaczęli działać 30 sierpnia.
Pełnią oni funkcję przewoźników węgla. Dostarczają węgiel do składu zlokalizowanego w rejonie miejsca zamieszkania klienta, natomiast transakcja sprzedaży jest realizowana przez e-sklep PGG. Jak podkreśla spółka, mają ujednolicić standardy dowozu opału do klientów, ułatwić oraz obniżyć koszt dostawy węgla dzięki pominięciu licznych pośredników windujących marże. Ceny KDW należą do najniższych w kraju. Zależą od odległości, tonażu, kierunku i są wyliczane oraz podawane każdorazowo przed złożeniem zamówienia na węgiel w e-sklepie.
Sieć KDW ma za zadanie ułatwić kupującym w e-sklepie odbiór zamówionego węgla bez konieczności samodzielnego organizowania transportu. Na razie klienci, którym uda się kupić węgiel w e-sklepie PGG, mogą odebrać go w jednym z 62 składów należących do sieci KDW.