Zwykle fundamenty kojarzyły się z tradycyjną betonową wylewką o pokaźnej grubości, która miała stanowić podparcie domu. Niemniej jednak obecnie coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania i zastępuje je płytami fundamentowymi. Jakie jest więc ich zastosowanie i co warto o nich wiedzieć?
Jakie są największe zalety płyt fundamentowych?
Płyty fundamentowe u naszych zachodnich sąsiadów praktycznie całkowicie wyparły z placu budowy konieczność wylewania tradycyjnych fundamentów. Bez wątpienia wpływ na to mają ich niekwestionowane zalety. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- Płyty fundamentowe charakteryzują się niezwykle krótkim czasem wykonania, a to z kolei znacznie przyspiesza czas, w którym wykonana zostanie realizacja budynku. Nie da się ukryć, że w przypadku wznoszenia domów nowoczesnymi metodami, jak np. domów prefabrykowanych, jest to ogromną zaletą.
- Płyty fundamentowe można bez problemu wykorzystać na gruntach, które nie charakteryzują się zbyt pokaźną nośnością, a także na tych, które są niejednorodne lub podatne na osiadanie. Można skorzystać również z płyt fundamentowych w przypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych lub tych, które znajdują się na terenach szkód górniczych.
- Płyty fundamentowe pozwalają na bardziej efektywne rozłożenie ciężaru budynku, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych fundamentów.
- Płyty fundamentowe są rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym, gdyż koszt ich wykonania w porównaniu do wylania tradycyjnych fundamentów jest o wiele niższy.
Gdzie stosuje się płyty fundamentowe?
Powszechne zastosowanie płyt fundamentowych przede wszystkim związane jest z rodzajem gruntu, a także z typem konstrukcji, jaką mają one utrzymywać. Wspomniane już zostało, że tego rodzaju płyty stają się jedynym, a jednocześnie najlepszym rozwiązaniem w przypadku tych rodzajów gruntu, które nie nadają się pod wylanie tradycyjnych fundamentów. Mowa tu przede wszystkim o gruntach niezwykle niskiej nośności lub tych, które dość szybko osiadają i istnieje ryzyko, że ziemia mogłaby po prostu nie wytrzymać konstrukcji ustawionej na tradycyjnych fundamentach. Warto podkreślić, że na zachodzie obecne niezwykle popularne stało się wykorzystanie płyt fundamentowych pod domy wykonane z drewna. Wówczas ciężko jest mówić o podpiwniczeniu, a płyta fundamentowa nadaję się w tym przypadku idealnie, gdyż znacznie pomoże ograniczyć ilość koniecznych do wykonania robót ziemnych. Płyty te nie wymagają prowadzenia głębokich wykopów, a także bardzo szybko można je zamontować. Sprawdzają się one również idealnie pod gotowe domy prefabrykowane. Wówczas znacznie przyspieszają one czas wznoszenia konstrukcji, a właściciele domów prefabrykowanych, mogą się w dość krótkim czasie wprowadzić do swojego wymarzonego domu. Warto wspomnieć o tym, że płyty fundamentowe można stosować również w przypadku wielu innych budynków, gdyż na rynku obecnie można znaleźć je o różnej grubości, różnym stopniu zbrojenia, a także wykonane z betonu o różnej klasie. Tak więc z pewnością można dobrać takie płyty fundamentowe, które poradzą sobie nie tylko na gruntach o wątpliwej jakości, ale również dopasują się swoimi parametrami do rodzaju konstrukcji, jaka ma zostać na nich wzniesiona. Najgrubsze płyty fundamentowe, wykonane z najwyższej klasy betonu, mogą znieść ogromne obciążenia, a także różnorodne geometrie stawianych budynków. Są więc one wielofunkcyjne i niezwykle wydajne, a co najważniejsze tańsze od tradycyjnych fundamentów.