Mimo blokad nakładanych na gospodarkę w związku z pandemią stopa bezrobocia w kraju wzrosła rok do roku z 5,1 do 6,2%, a więc zaledwie o 1,1 pkt proc. Według danych GUS liczba bezrobotnych zwiększyła się w tym czasie o 180 tys. Tarcze antykryzysowe powstrzymały część zwolnień, choć sporo zatrudnionych faktycznie nie pracuje, bo zakład pracy jest czasowo zamknięty. Przybyło też więcej niż zwykle emerytów.
Na szczęście w branży geodezyjnej nie ma przestojów, ale oczywiście są obostrzenia, których przestrzeganie zmusza do pewnych ograniczeń. Jak jednak przekonują pracodawcy, pandemia nie wpłynęła na razie w istotny sposób na rynek pracy.
• W krajuNa koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 1,046 mln. 1284 geodetów i kartografów bez pracy stanowiło wśród nich 1,2 promila. W całym 2020 roku liczba bezrobotnych w branży wzrosła o 11%, a zatem prawie o tyle, o ile spadła w roku 2019. Co istotne, dynamika wzrostu liczby bezrobotnych w branży była o blisko połowę niższa niż liczby bezrobotnych ogółem (21%). Trendy te ilustruje wykres obok, na którym pokazujemy procentowe zmiany liczby bezrobotnych w branży i w Polsce ogółem w poszczególnych latach, w odniesieniu do roku 2001, kiedy zaczęliśmy zbierać i publikować dane. Warto też wspomnieć, że na koniec czerwca 2020 r. odnotowano większy wzrost liczby bezrobotnych w branży niż na koniec roku i była to zmiana na poziomie 17%. Wpływ na to mógł mieć pierwszy lockdown (ogłoszony w marcu ub.r.), kiedy nie było wiadomo, z czym mamy do czynienia i jakie będą dalsze losy polskiej gospodarki.
• W regionachW ujęciu regionalnym sytuacja w branży nie jest jednolita...
W artykule prezentujemy wybrane wskaźniki dotyczące bezrobocia w branży, m.in.: napływu bezrobotnych w ciągu całego 2020 r. oraz zgłoszonych dla nich ofert pracy, udziału wśród osób bez pracy kobiet, absolwentów czy osób z wyższym wykształceniem. Przyglądamy się sytuacji ogółem w Polsce, ale także w poszczególnych województwach oraz dla konkretnych zawodów i specjalności. Sytuację na rynku pracy komentują też dla nas przedsiębiorcy geodezyjni.Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA