Przypomnijmy, że nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB trafiła do planu prac MIiR w kwietniu br. Wówczas zakładano jednak, że zmiany w tym akcie będą nieznaczne – miały się ograniczyć przede wszystkim do dostosowania tych przepisów do nowego Prawa wodnego.
Teraz resort wyjaśnia, że w związku z postulatami przekazanymi przez głównego geodety kraju należy znacząco zwiększyć zakres planowanej nowelizacji. Oprócz modyfikacji związanych z Prawem wodnym ministerstwo chce zaproponować zapisy usprawniające prowadzenie EGiB m.in. poprzez wprowadzenie zmian dotyczących atrybutów, rozwiązań dotyczących aktualizacji ewidencji oraz zasad ustalania granic działek ewidencyjnych. Szczegóły tych propozycji na razie nie są jednak znane. Można przypuszczać, że będą one wychodziły naprzeciw pojawiającym się często postulatom m.in. zmniejszenia liczby atrybutów w bazie EGiB czy też zmiany zasad dokonywania aktualizacji EGiB w trybie czynności materialno-technicznych.
W związku ze zwiększeniem zakresu nowelizacji przesunięto planowany czas jej wejścia w życie. Dotychczas miał być to IV kwartał br., w zaktualizowanym planie prac MIiR jest to już I kwartał przyszłego roku.