Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-07-30 | Geodezja, Prawo

Kiedy zmiany w przepisach inwestycyjno-budowlanych?

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń ujawił, kiedy poznamy propozycje nowych przepisów kompleksowo regulujących proces inwestycyjno-budowlany, w tym zadania geodezji.


Ilustracja: Kiedy zmiany w przepisach inwestycyjno-budowlanych?

Przepisy te rodzą się w bólach od wielu lat. Jeszcze za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz specjalnie powołana komisja kodyfikacyjna tworzyła Kodeks budowlany. Gdy pod koniec 2015 roku do władzy doszło PiS, komisję rozwiązano, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa własnymi siłami zaczęło tworzyć Kodeks urbanistyczno-budowlany. Jego pierwszy projekt poznaliśmy pod koniec 2016 roku. Prace nad konsultacjami tego aktu na tyle się jednak przeciągały, że MIB zdecydowało o wprowadzeniu niektórych jego zapisów szybszą ścieżką, poprzez tzw. ustawę inwestycyjną. Co istotne, przewidywała ona liczne zmiany również w geodezji, w tym wprowadzenie ryczałtowych opat za materiały z PZGiK. Jednak po styczniowej rekonstrukcji rządu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło, że rozpocznie prace nad zupełnie nowymi przepisami regulującymi proces inwestycyjno-budowlany, a ich napisaniem zajmie się powołany w maju zespół specjalistów.

Według najnowszych zapowiedzi wiceministra Sobonia do końca roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawi kolejną propozycję zmian w systemie planowania przestrzennego i regulacji procesu inwestycyjnego, która ma być kontynuacją prac nad projektem Kodeksu urbanistyczno-budowalnego. Efektem ma być opracowanie zmian legislacyjnych, które spowodują uproszczenie, skrócenie oraz zmniejszenie represyjności procesu inwestycyjno-budowlanego oraz poprawią funkcjonowanie systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów prorozwojowych i przyjaznych inwestorowi, jednocześnie chroniących konstytucyjne prawa innych uczestników tych procesów.

Podczas spotkania rozmawiano ponadto o przygotowywanym corocznie od 2005 r. opracowaniu „Analiza stanu i uwarunkowań prac planistycznych w gminach”. Powstaje ono na podstawie wyników badania statystycznego „Lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne”, które prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Jest ono cennym źródłem informacji o procesach planistycznych na poziomie lokalnym. GKUA dyskutowała o tym, jak jeszcze skuteczniej analizować dostępne dane statystyczne i jak jeszcze atrakcyjnej prezentować opracowanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

MIiR: systemowe zmiany będą, ale bez zespołu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nie planuje wznowienia prac Zespołu ds. rozwiązań systemowych w...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Douglas Engelbart z Xerox Palo Alto Research Center stworzył podstawy hipertekstu (początek HTML)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ignacy Zaborowski (1754-1803)
Urodził się w 1754 roku w województwie ruskim (lwowskie). Uczęszczał do szkoły pijarów w Złoczowie. Następnie wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem matematyki w szkołach pijarskich w Warężu i Łomży. Po przeniesieniu do Warszawy został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1202
Leonardo z Pizy, Fibonacci (1170-1250), włoski matematyk, pisze "Liber abaci" - księgę, w której zajmuje się problemami arytmetyki i algebry oraz stosuje ciąg liczb, znany jako ciąg Fibonacciego. Napisał także "Practica Geometriae" o zastosowaniu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2