Nowe rozporządzenie określa sposoby doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, sposoby dokumentowania tego obowiązku i sposób oceny spełnienia tego obowiązku. Przepisy przewidują następujące zasady doskonalenia zawodowego:
1)Ukończenie organizowanych przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych warsztatów, w trakcie których:
• co najmniej 80 proc. czasu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne,
• zajęcia wykonywane są pod nadzorem rzeczoznawcy majątkowego posiadającego doświadczenie w zakresie tematyki, której dotyczy warsztat.
2) Ukończenie studiów wyższych, studiów trzeciego stopnia, studiów podyplomowych, szkoleń lub kursów.
3) Udział w konferencjach lub sympozjach naukowych.
4) Własne lub współautorskie publikacje książkowe.
5) Własne lub współautorskie artykuły w czasopismach.
Wymagana tematyka doskonalenia to określanie wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, lub sporządzanie opracowań i ekspertyz, niestanowiących operatu szacunkowego, wymienionych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
W ciągu roku kalendarzowego rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do uzyskania co najmniej 12 punktów za doskonalenie kwalifikacji na sposoby wymienione w rozporządzeniu, w tym co najmniej 6 punktów za ukończenie warsztatów organizowanych przez organizacje zawodowe.
Co konkretnie oznaczają te punkty? Na przykład za udział w konferencji naukowej rzeczoznawca może otrzymać 1 pkt za każde 2 godziny (przy czym godzina oznacza 45 min), ale nie więcej niż 6 pkt w ciągu roku. Podobnie punktowane są szkolenia lub warsztaty. Z kolei za opublikowanie artykułu można otrzymać 2 pkt.