– Konstytucja dla Cyfryzacji jest propozycją umowy społecznej z Polakami, obietnicą, której kształt chcemy nadać poprzez publiczne konsultacje w odpowiedzi na Wasze potrzeby i oczekiwania – wyjaśnia minister cyfryzacji Anna Streżyńska. W ramach prac nad tym dokumentem MC planuje zorganizować cykl debat i konsultacji. Będą one poświecone takim zagadnieniom, jak: edukacja, administracja, kultura i dziedzictwo Polski, innowacyjność/biznes, zdrowie, nauka, inteligentne miasta czy europejska solidarność cyfrowa.
W założeniach konstytucji nie zabrakło odniesień do informacji przestrzennej. W planach dotyczących administracji znalazły się zapisy dotyczące stworzenie nowoczesnej infrastruktury informacji przestrzennej oraz budowy elektronicznych zbiorów i usług danych przestrzennych, a także otwarcia zdigitalizowanych zasobów geoinformacyjnych zwiększających dostępność do informacji o działkach i budynkach. Mowa jest także o budowie krajowego rejestru danych adresowych ułatwiającego nadawanie numerów budynków oraz o uporządkowaniu istniejącej bazy danych adresowych (więcej o projekcie RPA).
Miejsca i daty poszczególnych debat i konsultacji mają być sukcesywnie podawane do wiadomości na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.