W oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni z Kielc: prof. Wiesław Trąmpczyński (Politechnika Świętokrzyska) oraz prof. Jacek Semaniak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego). W nawiązaniu do hasła imprezy sesje referatowe podzielono na 3 bloki tematyczne dotyczące zastosowania systemu informacji geograficznej w administracji, gospodarce i nauce, podczas których przedstawiciele administracji oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki i nauki dzielili się swoimi GIS-owymi doświadczeniami.
Zaprezentowane zostaÅ‚o narzÄ™dzie do zarzÄ…dzania energiÄ… w budynkach użytecznoÅ›ci publicznej – serwis ENERGIA – czyli najnowsza funkcjonalność Systemu Informacji Przestrzennej kieleckiego ratusza zwiÄ…zana z rozwojem idei Smart City. Z kolei przedstawiciele Departamentu SpoÅ‚eczeÅ„stwa Informacyjnego UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa ÅšwiÄ™tokrzyskiego w swojej prezentacji podkreÅ›lali, że instytucja, którÄ… reprezentujÄ… to fundament infrastruktury informacji przestrzennej stworzonej dziÄ™ki współpracy z jednostkami samorzÄ…du terytorialnego, jak również z instytucjami spoza administracji m.in.: KomendÄ… WojewódzkÄ… PaÅ„stwowej Straży Pożarnej, RegionalnÄ… DyrekcjÄ… Lasów PaÅ„stwowych w Radomiu, ÅšwiÄ™tokrzyskim Parkiem Narodowym czy KomendÄ… WojewódzkÄ… Policji w Kielcach. Starali siÄ™ również wytÅ‚umaczyć po co, dlaczego i jak te dane wykorzystujemy w gospodarce, administracji czy nauce.
W trakcie panelu poświęconego gospodarce prelegenci opowiadali o zastosowaniu informacji przestrzennej w pracy geodetów i inwestorów. Były także referaty przedstawiające efekty prac naukowych z zakresu geoinformatyki. Dr inż. Ryszard Florek-Paszkowski (kierownik Zakładu Geomatyki na Politechnice Świętokrzyskiej) podkreślił, jak ważna jest rola obecnych geodetów w procesie tworzenia, kształtowania i wykorzystywania narzędzi GIS.

Swoją obecność zaznaczyli też przedstawiciele dystrybutorów sprzętu (Leica Geosystems Polska, Czerski Trade Polska, WPG S.A. i Softline), którzy poprowadzili pokazy skanerów, dronów, odbiorników GNSS. Nie zabrakło też reprezentantów Stowarzyszenia Geodetów Polskich, , a także przedstawiciele ww. jednostek samorządu terytorialnego i firm wykorzystujących na co dzień nowoczesne technologie geoinformacyjne, kadry naukowej oraz licznych studentów i młodzieży licealnej. Imprezie towarzyszyła obszerna wystawa historycznych map z okresu między innymi dwudziestolecia międzywojennego, z prywatnej kolekcji mgr inż. Jacka Grzybały, pracownika Zakładu Geomatyki.
ZwieÅ„czeniem Dnia GIS byÅ‚a gra terenowa poprowadzona przez Studenckie KoÅ‚o Naukowe „Geomatica”. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje nawigacyjne umiejÄ™tnoÅ›ci na terenie kampusu Politechniki ÅšwiÄ™tokrzyskiej, wykazujÄ…c siÄ™ dobrÄ… orientacjÄ… w terenie oraz umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… analizy ortofotomapy. Poza tym uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić swojÄ… wiedzÄ™ w licznych konkursach z cennymi nagrodami, a także wziąć udziaÅ‚ w warsztatach.
Organizatorem Dnia GIS byÅ‚ ZakÅ‚ad Geomatyki dziaÅ‚ajÄ…cy przy Wydziale Inżynierii Åšrodowiska, Geomatyki i Energetyki oraz Studenckie KoÅ‚o Naukowe „Geomatica”.