Pomysłodawca i koordynator badań prof. Mariusz Figurski zaprosił do tego nietypowego eksperymentu firmy: Geotronics Polska (skanery Trimble TX8 i Riegl VZ-400 oraz tachimetr skanujący Trimble SX10), Czerski Trade Polska (Stonex X300), Leica Geosystems (skaner Leica P40) oraz Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (Z+F Imager 5010C).
Wykonany pomiar jest początkiem prac, które mają na celu opracowanie szybkiej i skutecznej metody badania deformacji grawitacyjnych czaszy anteny radioteleskopu oraz sposobu jej rektyfikacji. Dokładność pomiarów radioteleskopem w dużej mierze zależy od poprawności wykonania czaszy, która w teorii ma kształt paraboloidy obrotowej i w czasie eksploatacji podlega deformacjom. Każdy ze skanerów – montowany w środku czaszy bezpośrednio nad oświetlaczami układów odbiorczych – rejestrował kształt przy ustawieniach 0º, 20º, 40º, 60º i 80º względem kierunku zenitu. Opracowaniem wyników pomiarów zajmą się zespoły z uczelni i firm uczestniczących w eksperymencie.
Podsumowanie eksperymentu i wstępna ocena wyników planowana jest na koniec listopada, które – na zaproszenie dziekana wydziału prof. Krzysztofa Wilde i kierownika Katedry Geodezji dr. hab. Marka Przyborskiego – odbędzie się na Politechnice Gdańskiej. Pierwszą wizualizację skanowanej czaszy anteny niezależnie wykonali Piotr Falkowski z Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego (prezentacja wideo, fot. poniżej) oraz dr inż. Grzegorz Nykiel z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej.
Więcej o pomiarach radioteleskopu w listopadowym GEODECIE
