Warstwa potrzeby scaleniowe 1988 została przygotowana na kanwie danych zebranych w studium „Obszary wiejskie i grunty rolnicze w Polsce – wyniki badań ankietowych 1988”, przygotowanym przez Instytut Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich (IPiUTW) oraz ich opracowania, wykonanego przez Wojewódzkie Biuro Geodezji w Łodzi – Pracownię Rozwoju Obszarów Wiejskich w Sieradzu. Można w niej odnaleźć informacje o ówczesnych potrzebach zmian układu przestrzeni rolniczej (scaleń) zagregowane do poziomu aktualnie obowiązujących jednostek ewidencyjnych (gmin).
Warstwa scalenia zrealizowane po 1988 obrazuje procentowy udział scaleń wykonanych po roku 1988, a więc po ukazaniu się opracowania IPiUTW, dotyczącego m.in. potrzeb scaleniowych na obszarze województwa.
Następna warstwa ilustruje scalenia zrealizowane w latach 1968-2016.Graniczny rok 1968 to data ukazania się pierwszej powojennej ustawy o scalaniu i wymianie gruntów z 24 stycznia 1968 r.
Scalenia zrealizowane w 1968-2016 i scalenia zrealizowane po 1988 sporządzono na podstawie danych zebranych z powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a wszystkie ww. warstwy wyrażają procentowy udział powierzchni przeznaczonej do scalenia lub scalonej do powierzchni całkowitej jednostki ewidencyjnej.
Kolejna warstwa to porównanie potrzeb i zrealizowanych scaleń od roku 1988 do 2016, przedstawione w formie wykresów, ilustrujących udział procentowy powierzchni.