Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-27 | Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

GUGiK podsumowuje armeński projekt

W dniach 19-20 grudnia w stolicy Armenii Erywaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli służb geodezyjnych i kartograficznych Polski i Armenii. Ta oficjalna wizyta stanowiła formalne zakończenie realizowanego w ramach programu Polska Pomoc projektu „Opracowanie założeń i wytycznych technicznych do modernizacji i aktualizacji baz danych topograficznych, produkcji materiałów kartograficznych, systemów odniesień przestrzennych oraz standaryzacji opracowań geodezyjnych”.


Ilustracja: GUGiK podsumowuje armeński projekt

W ramach prac podjętych w czerwcu bieżącego roku grupa polskich ekspertów ze środowiska naukowego, przy wsparciu doświadczonych specjalistów w zakresie baz danych obiektów topograficznych oraz systemów informacji przestrzennej, przygotowała szereg szczegółowych opracowań bazujących na badaniach ankietowych, analizie aktów prawnych i dostępnej dokumentacji, a także informacji i materiałów przekazywanych przez stronę armeńską.

Drugim równie istotnym osiągnięciem projektu było przeprowadzenie trzydniowych warsztatów szkoleniowych dla ośmioosobowej grupy przedstawicieli organów administracji geodezyjnej, kartograficznej i katastralnej Armenii. Szkolenie obejmowało tematykę związaną z technicznymi i organizacyjnymi uwarunkowaniami budowy baz danych przestrzennych oraz tworzeniem nowoczesnej infrastruktury informacji przestrzennej na przykładzie osiągnięć polskich oraz w kontekście uwarunkowań prawnych Unii Europejskiej.

Zakładanym i osiągniętym rezultatem projektu było przygotowanie pogłębionej ekspertyzy dotyczącej budowy nowoczesnej bazy danych obiektów topograficznych. W wyniku przeprowadzonych prac analitycznych oraz roboczej wymiany informacji z partnerami z Armenii polscy specjaliści przygotowali zestaw materiałów informacyjno-szkoleniowych oraz końcowe opracowanie pt. „Analiza oraz rekomendacje dotyczące budowy baz danych topograficznych dla Armenii” uzupełnione o szereg sektorowych analiz i ekspertyz.

Przygotowana na podstawie zebranych informacji oraz polskich doświadczeń ekspertyza zawiera propozycje dalszego rozwoju oraz prezentuje możliwe warianty organizacyjne i techniczne budowy bazy danych na poziomie szczegółowości BDOT10k z uwzględnieniem lokalnej, armeńskiej specyfiki, istniejących uwarunkowań, a także rozpoznanych ograniczeń finansowo-prawnych.

W trakcie spotkania w Erywaniu, polska delegacja zaprezentowała wyniki projektu, omawiając jednocześnie główne rekomendacje oraz konieczne dalsze kierunki działań. Rezultaty przedsięwzięcia przekazano oficjalnie na ręce zastępcy przewodniczącego Państwowego Komitetu Katastru Nieruchomości Republiki Armenii (PKKN RA) Feliksa Baszojana. W trakcie oficjalnego wystąpienia podkreślił on wdzięczność za wysiłek strony polskiej w realizacji kończącego się projektu, zaznaczając wysoką wagę doświadczeń i wskazówek przedstawionych przez polskich ekspertów. Jednocześnie w imieniu armeńskiej służby geodezyjnej i kartograficznej zauważył konieczność przejścia do następnego etapu prac polegającego na wdrożeniu polskich rekomendacji w życie.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wynik Ciekawe ile butelek "pękło".Armeńcy tylko nie bierzcie z nas przykładu bo wyjdziecie jak my "jak Zabłocki na mydle"wszystko jest tylko trochę nie działa ale dalej nad tym pracujemy, aż do usra..j śmierci
  
bełkot bełkot informacyjny rodem z PRL-u. Jak cały ten GUGiK... Osiem osób aż przeszkolili - wow! W całej Armenii! Toż to musiał być projekt :-) Weźta się chłopy za robotę ;-)
    2 
 1 
dzięki tyle że to nie prośba - to wniosek. Wzorowane na amerykańskim prawie gdzie taka "prośba" nazywa się request. Myślałem że te mądrości są ogólnie dostępne a nie utajnione, przecież to musi być niesamowicie przydatna wiedza żeby tak latać tam i z powrotem. Lenistwo to jednak mniejsza wada niż niekompetencja - niektórzy twierdzą że to motor postępu. :):)
  
rada Przeciez wiesz - sa powszechnie praktykowane ostatnio przez jednego z naszych prawne sposoby wejścia w posiadanie tej wiedzy. Liścik napisz otwarty albo prośbę o informacje publiczną i ci udostepnią. Tylko leniu trzeba chcieć :). A jak juz przeczytasz ze zrozumieniem to napisz artykuł.
  
skoro tak to rad bym był przeczytać opracowanie jakie stworzono, może wyciągnąłbym jakieś wnioski. Gdzie mogę je znaleźć ?
  
do ~~~ Cywilizacja Ormiańska jest zdecydowanie starsza od tego co nazywasz "cywilizowanym światem" - taka to właśnie jakość przekaz i komentarzy. Racja - szkoda słów.
    1 
Miałem nadzieje że nie wrócą Cywilizowany świat radzi sobie bez rad GUGiK i się rozwija. A Polska ? Boksuje się ze standardami GUGiK.... ach skoda pisać. Jedźcie gdziekolwiek tylko nie wracajcie.
    2 
a kiedy można spodziewać się przetargów i innych zamówień z Armenii, na których nasi rodzimi wykonawcy odbiją straty z miejscowego rynku?
  



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwszą mapą opublikowaną przez Ordnance Survey była mapa Kentu (1801 r.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Grzepski (1524-1570)
Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Grzepsku (dzisiaj Grzebsk) k. Mławy. W latach 1538-49 studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł naukowy bakałarza (1556-57) i wyższy stopień filozoficzny (1562-63). W końcowym okresie życia był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1973
Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę "obronnego systemu nawigacji satelitarnej" (DNSS, później nazwanego Navstar GPS).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2