Mapa prezentuje systematyczny podział oraz klasyfikację informacji ekologicznej i fizjograficznej obiektów lądowych. Opracowanie zostało zamówione przez Grupę ds. Obserwacji Ziemi (GEO) i opublikowane w druku przez Amerykańską Asocjację Geografów (AAG).
– Ta mapa jako pierwsza zapewnia globalne dane ekofizjograficzne dostępne w przeglądarce internetowej i gotowe do wykorzystania w systemach informacji geograficznej. Są one przydatne m.in. dla menedżerów, naukowców, specjalistów od ochrony przyrody, planistów oraz w innych, którzy chcą analizować krajobrazy tak w skali globalnej, jak regionalnej – mówi Roger Sayre z USGS. – Opracowanie Global ELU zapewnia obiektywną i jednorodną w skali planety syntezę i klasyfikację informacji dotyczących powierzchni Ziemi w postaci odrębnych wydzieleń – dodaje.
Mapa stanowi podstawę do różnych analiz ekosystemów, np. obiegu węgla, procesów glebotwórczych czy oceny ryzyka degradacji środowiska. – Dane o jednostkach ekologicznych mogą się także przydać w badaniach nad różnorodnością ekologiczną, osobliwościami przyrody czy izolacją ewolucyjną. Na ich podstawie można np. zidentyfikować krajobrazy najbardziej zróżnicowane pod kątem unikatowych przyrodniczych obiektów lądowych – mówi Randy Vaughan z Esri. – Dane będą także istotne w badaniach nad zmianami środowiska – dodaje Sayre z USGS. – Zastosowana przy opracowaniu mapy obiektywna i automatyczna klasyfikacja pozwoli na jej aktualizację, gdy pojawią się lepsze lub bardziej aktualne warstwy źródłowe. Umożliwi także przeprowadzanie analiz zmian – wyjaśnia Sayre.
Opracowanie można dogłębniej poznać poprzez specjalną aplikację internetową oraz Story Map.