Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-02 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Materiały z lidarowych szkoleń GUGiK-u dostępne w sieci

Na stronie internetowej organizowanych przez GUGiK szkoleń z wykorzystania danych z lotniczego skanowania laserowego udostępniono materiały edukacyjne przygotowane na potrzeby tego kursu.


Ilustracja: Materiały z lidarowych szkoleń GUGiK-u dostępne w sieci

Są to:
• Podręcznik (330 s.) –przedstawia podstawowe informacje dotyczące technologii lotniczego skanowania laserowego (ALS) oraz pola jej potencjalnych zastosowań w gospodarce czy nauce. Jest kompendium wiedzy o: projekcie ISOK, roli GUGiK w tym przedsięwzięciu, a także produktach LiDAR, jakie powstały w jego ramach. Poprzedzony wstępem głównego geodety kraju i słowniczkiem pojęć, zawiera 8 kluczowych rozdziałów dotyczących projektu ISOK i technologii ALS oraz przegląd typów i formatów numerycznych modeli wysokościowych, zastosowań w różnych działach gospodarki i nauki, a także przegląd oprogramowania, standardów wymiany oraz trendów rozwoju ALS w niedalekiej przyszłości.
• Zeszyt Ćwiczeń – opracowany przez specjalistów z różnych dziedzin jako praktyczne uzupełnienie podręcznika. Zawiera zarówno treści podstawowe z zakresu przetwarzania chmury punktów ALS, jak również informacje dotyczące szczegółowych analiz przestrzennych GIS opartych na modelowaniu i wizualizacji 3D danych wykorzystywanych w różnych dziedzinach gospodarki czy zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa.
• Prezentacje multimedialne – informacje opracowane na podstawie podręcznika i wiedzy ekspertów, przekazywane uczestnikom szkoleń podczas wykładów.
• Karty Zastosowań – przedstawiają cel i sposób wykorzystania produktów LiDAR przez różne organizacje czy instytucje, wykorzystujące produkty ALS wytworzone w ramach projektu ISOK.

Szkolenia LiDAR na zlecenie GUGiK organizuje konsorcjum firm w składzie: ProGea Consulting, OPGK Kraków i Esri Polska.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Próbki danych CODGiK Próbki danych wysokościowych w formacie LAS (jedynie do celów poglądowych) udostępnia CODGiK na swoich stronach http://www.codgik.gov.pl/index.php/zasob/numeryczne-dane-wysokosciowe.html
  
 1 
@R może w GUGiKu nie wiedzą jak wypełnić licencję i dokument opłaty - bo przecież nie udostępnią ot tak ;)
  
 1 
swoją drogą czy to naprawdę taki kłopot dla gugiku, żeby wyciąć kawałek (np 1 x 1 km) jakiegoś testowego obszaru i podzielić się z każdym zainteresowanym? nie rozumiem.
    1 
dane - Polska można też nieco poszperać i pobrać dane z terenu Polski: http://lidarserver.com/SilverlightClient/
    1 
 3 
nie wystarczą trzeba mieć dane dostosowane do polskiej specyfiki żeby mieć świadomość czy da się niektóre rzeczy zrobić czy nie. Otwarte dane lidar można znaleźć nie tylko w stanach ale również w Danii, Holandii, Finlandii, Nowej Zelandii - niemieckie uniwersytety wystawiają dane do celów edukacyjnych również z lidarów naziemnych. Tyle że te dane mają inną specyfikę, dokładność, jakość. Żeby wiedzieć co można zrobić z naszymi polskimi danymi trzeba niestety zakupić jakiś obszar testowy i go przetworzyć.
  
 3 
darmowe dane do przećwiczenia można pobrać np. ze strony http://opentopo.sdsc.edu/gridsphere/gridsphere?cid=datasets. Są to dane w zasadzie jedynie z USA, ale do ćwiczeń wystarczą.
  
 3 
Jak to jest? ISOK to "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami". Z podręcznika wynika,że ISOK realizuje się tylko po to, aby zapobiegać ewentualnym powodziom. Wszyscy zaangażowani w realizacje projektu, czyli GUGiK, KZGW, IMGW pracują tylko "w tym temacie". Nie ma nigdzie mowy o innych zagrożeiach, na przykład o rozprzestrzenianiu się pyłu wulkanicznego, o huraganach, które się nie tak dawno w Polsce zdarzały i powodowały wiele szkód. Nie mówiąc już o chmurach radioaktywnych. Interesujaco jest także w podręczniku zdefiniowana rola Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "Zadania RCB polegają na zapewnianiu obiegu informacji między krajowymi i zagranicznymi organami i strukturami zarządzania kryzysowego". I tyle?
    4 
 3 
taaaaa... rychło w czas! a gdzie są dane demo żeby sobie poćwiczyć? wielu z nas pytało, prosiło o takie dane żeby w domu, pracy usiąść... jaka była odpowiedź? GUGiK nie wyraził zgody! Udostępnione tu PDFy sprawy nie rozwiązują a inną kwestią jest to, że firmy szkolące uprawiają głównie autoprezentację... z drugiej strony czasami lepsze to niż nic ;)
    2 
 4 



zobacz też:

Rozpoczęły się szkolenia LiDAR

W poniedziałek 13 października zainaugurowano szkolenia z wykorzystania produktów LiDAR. Pierwszymi uczestnikami...

LiDAR interesuje nie tylko geodezję

Ponad 200 organizacji o zróżnicowanym profilu działalności weźmie udział w organizowanych przez GUGiK szkoleniach...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1610 r. Galileusz odkrył cztery księżyce Jowisza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Ziemowit Gomoliszewski (1910-1988)

Tomasz Ziemowit  Gomoliszewski  (1910-1988)
Urodził się 27 grudnia 1910 roku w Zagórzu koło Częstochowy. W 1931 roku ukończył Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Po rocznej służbie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1998

1998
W Warszawie odbył się I Światowy Kongres Katastralny zorganizowany przez Międzynarodową Federację Geodetów (FIG).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2