Książka została znacznie uzupełniona i poprawiona z uwzględnieniem obowiązujących regulacji prawnych. W publikacji omówiono m.in. znaczenie mapy do celów prawnych, pojęcie własności nieruchomości, a także zachowania i czynności wynikające z faktu bycia właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Zawiera przemyślenia i doświadczenia autorów zdobyte w trakcie ich wieloletniej praktyki zawodowej, w tym także te najnowsze z okresu ostatnich 14 lat (tyle upłynęło od poprzedniego wydania). Publikacja została też rozszerzona o zagadnienia dotyczące sporządzania map i innej dokumentacji geodezyjno-prawnej dla inwestycji liniowych (głównie dróg i kolei). Poruszono w niej temat tworzenia dokumentacji dla służebności przesyłu oraz wykazywania granic i praw do nieruchomości na mapach do celów projektowych.
Rekomendujący publikację ekspert w dziedzinie gospodarki nieruchomościami Henryk Jędrzejewski pisze, że wypełnia ona z powodzeniem obszar nieuregulowany dostatecznie w obowiązujących przepisach prawnych oraz w standardach zawodowych. Jego zdaniem walorem wydawnictwa szczególnie wartym podkreślenia jest praktyczne podejście do przedstawionych zagadnień.
Opracowanie to będzie pomocne osobom, które na co dzień opracowują mapy do celów prawnych i tym, którzy chcą zdobyć uprawnienia zawodowe w zakresie 2 – rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych. Do lektury autorzy zachęcają też młodych adeptów sztuki geodezyjnej. Ich zdaniem dziedzinę geodezyjno-prawną warto zgłębić, gdyż w obecnej sytuacji kraju ma ona ogromne szanse rozwoju.
Publikacja wydana nakładem GEOGRUNT Bogdan Grzechnik liczy 308 stron, w tym 112 stron załączników (m.in. wzorów pism i map) i jest dostępna
w księgarni na Geoforum.pl w cenie 120 zł.